Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Świadkowie wiary

Rozpoczęty proces beatyfikacyjny założycielki Focolari

 fot. Massimo Finizio / wikipedia.org

Idąc za Bożym wezwaniem, Chiara Lubich „zapaliła dla Kościoła nowe światło na drodze ku jedności”. Tak określa się założycielkę ruchu Focolari w papieskim telegramie z okazji rozpoczęcia jej procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym. Przesłanie odczytano we wtorek wieczorem w katedrze we Frascati pod Rzymem. To na terenie tej diecezji, w międzynarodowym centrum wspomnianego ruchu w Rocca di Papa, zmarła przed siedmiu laty, 14 marca 2008 r., Chiara Lubich.

 

Ojciec Święty życzy, aby przykład jej życia odnowił „w tych wszystkich, którzy zachowują jej cenne dziedzictwo duchowe, pragnienie wierności Chrystusowi i wielkodusznej służby jedności Kościoła”. Słowa te czytamy w telegramie, który kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin skierował na ręce ordynariusza Frascati.

Bp Raffaello Martinelli otworzył we wtorek proces beatyfikacyjny założycielki Focolari przy licznym udziale nie tylko członków tego ruchu. Obok kardynałów i biskupów obecni też byli przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, a nawet muzułmanie i buddyści. Chiara Lubich, urodzona w 1920 r. na północy Włoch, zapoczątkowała swój ruch podczas II wojny światowej. Bierze on nazwę od włoskiego słowa „focolare” – „ognisko domowe”. Obejmuje osoby wszystkich stanów. Dziś działa w blisko 200 krajach i liczy ponad 100 tys. stałych członków, a co najmniej półtora miliona sympatyków. Obecny jest także w Polsce. Chiara Lubich nawiązała kontakty z chrześcijanami innych wyznań i z wyznawcami innych religii.

Źródło:
;