Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dialog

Rozpoczyna się jesienna edycja Dziedzińca Dialogu

W Warszawie rozpoczyna się jesienna edycja Dziedzińca Dialogu. Tegoroczne spotkania i debaty rozpoczęły się już w kwietniu i dotyczyły godności człowieka oraz dialogu człowieka ze światem. Organizatorem wydarzenia są: Archidiecezja Warszawska oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Dzisiaj w Domu Arcybiskupów Warszawskich przedstawiono szczegóły wydarzenia.

 

Tomasz Kempski, rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II podkreśla, że Dziedziniec Dialogu podejmuje zagadnienia dotyczące wiary, kultury i społeczeństwa. - Druga, październikowa część Dziedzińca Dialogu jest bardzo konkretna. Poruszymy zagadnienia bioetyczne, nie w sposób publicystyczny ale naukowy. Porozmawiamy także o państwie wyznaniowym i antywyznaniowym - to zagadnienie często powraca w debacie publicznej, elektryzuje. W debacie dotyczącej kultury porozmawiamy z kolei o granicach wolności artysty. Te wszystkie spotkania składają się na debatę o kształcie wolności współczesnej demokracji - podkreślił rzecznik Centrum Myśli JPII.

W debatach tradycyjnie będą uczestniczyć osoby wierzące i niewierzące. Jak podkreślił Tomasz Kempski, Dziedziniec to "wejście w dialog ludzi różnie myślących, którzy dzisiaj nie mają już gdzie się spotykać. Dialog zawsze powoduje postęp".

- Poprzednie debaty pokazały, że ludzie mądrzy, wykształceni, mający wiele do powiedzenia potrafią na najtrudniejsze tematy ze sobą rozmawiać. Potrafią rozmawiać daleko inaczej niż jesteśmy tego często świadkami, czy to w świecie polityki czy w świecie mediów - powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej trzecią edycję Dziedzińca kard. Kazimierz Nycz.

- U nas dialog jest prawdziwy, faktycznie szukamy i zapraszamy te osoby, które chcą wejść w dialog. Nie boimy się tego. Chcielibyśmy, żeby społeczeństwo polskie debatowało inaczej niż dotąd, inaczej niż tak, jak było to w przypadku np. in vitro - powiedział Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Choć główne debaty odbędę się 7 i 8 października, to już od 5 października organizowane będą konferencje i panele dyskusyjne. O tym, czy istnieje moralny kapitalizm będą dyskutować w gmachu Narodowego Banku Polskiego ekonomiści Marek Belka, Tomasz Dołegowski, Jens Lowitzsch i Domingo Sugranyes Bickel. W konferencji nt. solidarności w wolnym rynku spotkają się m.in. prof. Ryszard Bugaj, prof. Andrzej Koźmiński i prof. Andrzej Blikle.

Od 21 września w Warszawie odbywają się wydarzenia towarzyszące tegorocznej edycji Dziedzińca. Wśród nich warsztaty w Zamku Królewskim, Uniwersytecie Muzycznym, Wyższej Szkole Psychologii Społecznej i siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Specjalne debaty organizują także Muzeum Historii Żydów Polskich, Zachęta, Colegium Civitas, Instytut Teatralny, Instytut Adama Mickiewicza i Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

- Dialog o tyle ma sens, o ile każdy wypowiada to, w co głęboko wierzy, mając też na uwadze żeby nie ranić bliźniego, który myśli inaczej - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy dodała, że "trudno nam słuchać innych i cały czas trzeba się tego uczyć". Zdaniem Gronkiewicz-Waltz to, co jest ważne, to umiejętność rozmowy. "A to jest bardzo trudne, zwłaszcza w dzisiejszym ztabloidyzowanym świecie".

Dziedziniec Dialogu jest elementem odbywającego się w różnych miastach europejskich od 2011 r. cyklu spotkań „Dziedziniec Pogan”, organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury. Gościł on już w takich miastach jak Paryż, Barcelona, Sztokholm czy Asyż.

Na tegoroczną edycję Dziedzińca zapraszają: metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz oraz prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Polski Andrzej Duda. Organizatorami spotkań są Archidiecezja Warszawska oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Pierwsza warszawska edycja Dziedzińca odbyła się w 2013 roku i zgromadziła nie tylko kilkudziesięciu przedstawicieli świata nauki, kultury oraz mediów, ale także przeszło 3 tys. słuchaczy bezpośrednich, nie licząc telewidzów.

„Dziedziniec” jest pomyślany jako przestrzeń dialogu wierzących z ateistami, agnostykami i obojętnymi religijnie. Inicjatorem tych spotkań był Benedykt XVI, który w ten sposób kontynuował nauczanie św. Jana Pawła II.

Program tegorocznej edycji Dziedzińca Dialogu dostępny jest na stronie www.dziedziniecdialogu.pl.

Źródło:
;