Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Pod oknem

Rozpoczynają się XVII Dni Jana Pawła II

konferencja prasowa fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

„Gdzie jesteś źródło? Polska, Ukraina, Europa” to hasło, które towarzyszyć będzie XVII edycji Dni Jana Pawła II. Wydarzenie odbywać będzie się od 7 do 10 listopada, a jego głównym celem jest upamiętnienie osoby św. Jana Pawła II oraz popularyzacja dziedzictwa Papieża Polaka w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

 

Dni Jana Pawła II odbywają się w stolicy Małopolski od 2006 roku. Kilka miesięcy po śmierci Papieża Polaka inicjatywę podjęło Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. – To właśnie dlatego, że jest to wspólnota i jedność akademickiego środowiska Krakowa, w tym roku 15 października na Zamku Królewskim w Warszawie otrzymaliśmy nagrodę Totus Tuus. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Jako rektorzy, profesorowie, pracownicy, studenci, doktoranci wszystkich uniwersytetów Krakowa za tę nagrodę dziękujemy, a jest to nagroda, która przypomina nam o tym, że we wspólnocie jest siła. Mam nadzieję, że uskrzydli nas ona do pogłębiania nauki głoszonej przez Jana Pawła II – mówił na początku konferencji prasowej, zorganizowanej w Sali Okna Papieskiego Kurii Metropolitalnej, ks. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP wyjaśnił, że hasło XVII edycji wydarzenia – „Gdzie jesteś źródło? Polska, Ukraina, Europa” – wynika z faktu, że wojna, która w lutym 2022 roku wybuchła w Ukrainie, zaburzyła wiele przekonań, dotyczących pokoju, tożsamości narodowej czy europejskiej i relacji między narodami oraz między religią a przemocą. – Chcemy poddać dyskusji te wyzwania i pytania właśnie w kontekście intelektualnego dziedzictwa Jana Pawła II, dla którego to „oddychanie dwoma płucami Europy”, to znaczenie dziedzictwa słowiańskiego było tak niezwykle ważne – tłumaczył o. prof. Kupczak.

Jak podkreślają organizatorzy, program XVII Dni Jana Pawła II jest szeroki i pełen wydarzeń zarówno religijnych, naukowych, jak i artystycznych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w sesjach naukowych, prelekcjach, wernisażach czy koncertach. 7 listopada o godz. 17.00 w Bibliotece Jagiellońskiej odbędzie się uroczysta promocja krytycznej edycji pism literackich i teologicznych Karola Wojtyły: Dzieła Literackie i Teatralne, t. 1 – 3 oraz Dzieła Teologiczne, t. 1. Drugiego dnia wydarzenia w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie poruszany będzie temat muzyki wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II. 9 listopada w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach zorganizowany zostanie koncert. – To miejsce symboliczne, a w programie będą ważne wątki, które odnoszą się do głównej idei naszych Dni, m.in. jako pierwszy zostanie wykonany utwór ukraińskiego kompozytora „Stille Musik” – wyjaśniała prof. dr hab. Teresa Malecka z Akademii Muzycznej w Krakowie, zachęcając do uczestnictwa. Ostatni dzień XVII Dni Jana Pawła II oznacza tradycyjnie główną sesję naukową, która odbędzie się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorzy podkreślają, że ważnymi tematami będą ekumenizm oraz pojednanie polsko – ukraińskie.

Tegoroczną edycję wydarzenia zakończy uroczysta Msza św. w katedrze wawelskiej, której o godz. 16.30 przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po jej zakończeniu rozdane zostaną nagrody w konkursach, organizowanych przy okazji Dni Jana Pawła II.

Źródło:
;