Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Jan Paweł II na dziś

 fot. Łukasz Kaczyński

W sobotę 19 maja w Sali Okna Papieskiego Kurii Krakowskiej zakończono małopolską część XIV Konkursu Papieskiego, organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. W tym roku przewodziło mu hasło „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.

Jak podkreślił Alfred Wagner, wiceprezes Instytutu, wydarzenie co roku ma na celu przypomnienie wybranego wątku nauczania św. Jana Pawła II. - Każdemu z konkursów przyświeca budowanie świadomości społecznej, a szczególnie wychowywanie młodych ludzi, według tych wartości, które reprezentował sobą Jan Paweł II, bo ich w dzisiejszym świecie brakuje. Zwłaszcza pokoju, stąd tegoroczny temat - powiedział.

Konkurs składał się z czterech etapów. W pierwszym z nich w całej Polsce wzięło udział blisko 5000 uczniów. - Staramy się zachęcać młodych i intrygować ich osobą papieża Polaka. Początkowe pytania były prostsze, aby młodzież mogła poczuć, że da radę i chciała coś więcej przeczytać i zakorzenić w sobie wartościowe przesłania św. Jana Pawła II - wyjaśnił Wagner.

Kolejne etapy były już trudniejsze - uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, następnie najlepsi pisali eseje na tematy związane z myślą przewodnią konkursu. Dzisiaj czworo z nich w Krakowie broniło przed specjalną komisją swoich wypracowań.

Główną nagrodę zdobył Marcin Lebiest uczący się w Krakowie. Kolejne miejsce zdobyli Natan Gaul, Mateusz Pałka i Aleksandra Piasecka.

Jak przyznał zwycięzca, przygotowywanie się do konkursu oraz praca nad esejem nauczyły go, że podstawowym działaniem zmierzającym do zaprowadzenia pokoju na świecie to odpowiednie wychowywanie młodych pokoleń.  

-  Młodzież musi mieć świadomość tego, jak ważną wartością dla całego świata, nie tylko dla nas lokalnie, jest sprawa pokoju. Ponadto warto uzmysławiać sobie rolę dialogu - między kulturami, cywilizacjami i religiami, czego znaczenie zaznaczył przykładem swojego życia św. Jan Paweł II - podkreślił Marcin Lebiest.

Na gali rozdania nagród obecna była małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, która podziękowała uczestnikom za to, że w tak młodym wieku zajmują się tematami tak ważnymi, jak pokój.

- Dążeniem Jana Pawła II było doprowadzenie do takiej sytuacji, kiedy wszyscy będziemy mogli funkcjonować w pokoju. Pokój nie oznacza tylko ustąpienia działań wojennych na świecie, ale dotyczy także tego wewnętrznego pokoju w nas. Wyrażam wam wdzięczność za to, że zajmujecie się sprawami naprawdę poważnymi, bo z tego myślenia na pewno narodzi się coś dobrego - powiedziała do młodzieży.

Główną nagrodą dla zwycięzców w poszczególnych regionach jest wyjazd do Rzymu oraz indeksy na wyższe uczelnie. Laureaci otrzymali także nagrody rzeczowe. W tym roku pierwszy raz przyznano także nagrodę specjalną Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy za najlepszy esej w Polsce - otrzymał ją zwycięzca krakowskiej części konkursu Marcin Lebiest.

Organizatorem Konkursu Papieskiego jest Instytut Tertio Millennio. Został on założony w 1995 r. przez o. Macieja Ziębę OP. Instytucja skupia młodych ludzi podejmujących dyskusję ze środowiskami i grupami prezentującymi często odmienne poglądy oraz chcących pogłębić swą wiedzę w zakresie nauczania Jana Pawła II, przede wszystkim katolickiej nauki społecznej.

Oceń treść:
Źródło:
;