Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Świat

Rumunia: małżeństwo związkiem wyłącznie między mężczyzną a kobietą?

 fot. Fotolia.com

Małżeństwo jest związkiem wyłącznie między mężczyzną a kobietą - taki zapis może zastąpić art. 48 rumuńskiej konstytucji, który definiuje małżeństwo jako „związek małżonków”. Rumuni wypowiedzą się na ten temat w referendum, które odbędzie się w dniach 6-7 października.

 

Rumuńskie referendum jest „znakiem nadziei dla całej Europy” - czytamy w oświadczeniu Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE), która wraz z jej rumuńskim członkiem, Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich im. Vladimira Ghika, przez ostatnie dwa lata wspierała organizację tego głosowania.

FAFCE gorąco zachęca wszystkich obywateli Rumunii do wzięcia udziału w referendum i głosowania TAK. „Małżeństwo, jako związek jednego mężczyzny i jednej kobiety, jest jedyną instytucją zdolną do zapewnienia odnowienia pokoleń dla naszych społeczeństw” - czytamy w oświadczeniu.

„Drodzy rumuńscy przyjaciele, proszę, powiedzcie TAK rodzinie, powiedzcie TAK przyszłości!” - apeluje Europejska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.

Rumuńskie referendum w sprawie definicji małżeństwa to efekt zabiegów Koalicji dla Rodziny, która dwa lata temu zebrała 3 mln podpisów w tej sprawie. Inicjatywę popiera ortodoksyjny Rumuński Kościół Prawosławny, a także mniejsze kościoły rzymsko- i greckokatolickie.

Referendum zaaprobowały rumuńskie Izba Deputowanych, Senat oraz Trybunał Konstytucyjny. 

Conajmniej 30-procentowa frekwencja spowoduje, że wyniki referendum będą wiążące.

Oceń treść:
;