Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Solidarność

operacja fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Aby pomóc chorym z krajów Afryki powstała Akcja „Operacja Afryka”. Za jej sprawą Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” chce zebrać środki na operacje dla dzieci. Operacje będą przeprowadzane przez miejscowych chirurgów.

 

Nasi lekarze, którzy pracują na misjach, nie zawsze mogą pomóc wszystkim swoim pacjentom. Zgłaszają się do nich pacjenci z tak różnymi schorzeniami, że nie są w stanie ich zoperować, najczęściej brakuje im odpowiedniego sprzętu. Do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zgłaszają się polscy misjonarze z prośbą o operacje dla swoich podopiecznych. Chcieliby zdobyć środki, dzięki którym można tego dokonać na miejscu.

Opieka medyczna w Afryce jest pełnopłatna. W Kamerunie trzeba zapłacić nawet za mydło, którym lekarz umyje ręce przed badaniem, choć najpierw trzeba do takiego lekarza dotrzeć. Niewielu stać na opłacenie transportu, a co dopiero mówić o wizycie lekarskiej i operacji. W większości krajów afrykańskich system opieki zdrowotnej jest w dramatycznym stanie i za wszystko trzeba płacić. W mniejszych miejscowościach i wioskach nie ma ośrodków zdrowia, a na operację trzeba najczęściej jechać do stolicy. Poza kosztami zabiegu trzeba doliczyć również koszt transportu i opłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu. Najbiedniejszych nie stać na pożywienie dla rodziny, więc leczenie w ich przypadku to prawdziwy luksus.

Korzystanie z usług szamana jest w Afryce najbardziej rozpowszechnioną formą szukania pomocy. Większość pacjentów, którzy szukają pomocy u naszych lekarzy nosi na ciele blizny po szamańskich praktykach lub zakupione u czarownika amulety mające ochronić przed klątwami. Tam wierzy się, że wszelkie schorzenia są wynikiem klątwy rzuconej przez kogoś z bliskiego otoczenia chorego. W Kamerunie istnieje zawód biegłego sądowego ds. czarów, a w RPA działają legalne szkoły kształcące czarowników.

Aby pomóc chorym z krajów Afryki powstała Akcja „Operacja Afryka”. Za jej sprawą chcemy zebrać środki na operacje dla dzieci z Afryki. Operacje te będą przeprowadzane przez miejscowych chirurgów, ale to wiąże się z kosztami.

Kiedy urodzone w biednej rodzinie dziecko musi być operowane na jego zabieg składają się wszyscy krewni. Czasem jednak dziecko jest sierotą, a najczęściej członkowie jego rodziny sami ledwo wiążą koniec z końcem, utrzymują się z pracy w polu, często będąc analfabetami nie mogą liczyć na zdobycie płatnego zajęcia.

Mamy już wielu pacjentów zebranych przez naszych lekarzy i polskich misjonarzy. Wśród oczekujących na operację jest ośmioletnia dziewczynka z Tanzanii z wrodzoną zaćmą, nastoletni chłopiec z Ghany z pęknięciem kręgosłupa, dziewczyna z Republiki Środkowoafrykańskiej, której wybuch granatu uszkodził twarz, piętnastoletnia Gabrysia, której potrzebne są protezy nóg.

Do naszej Akcji dołączyła już siostra Cecylia Śmiech – urszulanka, Poznanianka Roku, która wydziergała na szydełku misie. Misie – cegiełki będą do kupienia na fanpage’u Fundacji https://www.facebook.com/fundacja.redemptorismissio

Każdy, kto chce wspomóc Akcję finansowo może to zrobić przez stronę Fundacji

https://redemptorismissio.org/produkt/operacja-afryka/

My zajmiemy się organizacją operacji i transportem.

Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Fundacji, to na nich będziemy publikować historie naszych pacjentów.

Oceń treść:
;