Polska
Rusza II edycja akcji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Polak z sercem”
W najbliższy weekend rusza II edycja akcji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Polak z sercem”. O zbiórce żywności, produktów dla polskich świetlic i akcji SMS na rzecz rodaków ze Wschodu mówili organizatorzy i partnerzy obecni na konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 5 listopada w Warszawie.
Bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że za aktualnymi granicami wschodnimi pozostało wielu Polaków, którzy wcześniej żyli w Rzeczypospolitej. „Nie możemy o nich zapomnieć, są naszymi rodakami, i oni także czują tę więź z Ojczyzną. Pozostali tam wierząc na początku, że Rzeczpospolita wróci na te tereny i będą mogli żyć w Polsce będąc na swoim miejscu, do którego byli przywiązani. Rzeczywistość geopolityczna okazała się inna i pozostali poza granicami w warunkach trudnych do życia” – stwierdził bp Miziński.
„Pięknym jest dziełem wrażliwość serca młodego człowieka, młodego pokolenia, które dostrzega potrzebujących. Każda pomoc jest mile widziana, jest bardzo potrzebna” – dodał bp Miziński i wyraził wdzięczność zarządowi KSM za to, że ta inicjatywa powstała.
Również Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podziękował w wideoprzesłaniu młodzieży KSM-owskiej za zaangażowanie w pomoc Polakom żyjącym na Wschodzie. „To bardzo ważne, że oprócz wsparcia materialnego, młodzież buduje relacje z naszymi rodakami na Wschodzie. Z serca błogosławię akcji +Polak z sercem+ i zapewniam o mojej modlitwie” – powiedział abp Gądecki, który objął akcję patronatem honorowym.
„Akcja jest odpowiedzią nas młodych na trudną sytuację Rodaków na Wschodzie. Widząc na miejscu, podczas zeszłorocznych transportów akcji, jak ogromne są potrzeby, zdecydowaliśmy się na jej kontynuację również i w tym roku” – wyjaśnia motywację młodych KSM-owiczów Łukasz Fenisz, Zastępca Przewodniczącego Prezydium KR KSM.
W ubiegłoroczną zbiórkę żywności i produktów chemicznych włączyło się 584 wolontariuszy z 16 diecezji. „Zgromadzono ponad 11 ton produktów, które zostały przekazane potrzebującym mieszkającym w obwodach grodzieńskim i lwowskim. Ponadto dary trafiły również m.in.: do Domu Polskiego w Barze, schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez braci albertynów we Lwowie i Ośrodka Duszpasterstwa Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach” – podsumowuje ks. Andrzej Lubowicki, Generalny Asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
„Ludzie, którym mieliśmy okazję w zeszłym roku przekazywać dary, dziękowali za nie z wyraźnym wzruszeniem i wdzięcznością, że o nich pamiętamy. Ta akcja to realna odpowiedź na wezwanie Papieża Franciszka, żeby +zejść z kanapy+ i zrobić coś dobrego” – dodał ks. Lubowicki.
„W tym roku prosimy również ofiarodawców o pomoc w wyposażeniu polskich świetlic działających na Białorusi. Żeby funkcjonowały i dobrze spełniały swoją rolę potrzebne są materiały papiernicze, biurowe i gry” – zachęca ks. Roman Raczko, Dyrektor Caritas Diecezji Grodzieńskiej.
„Senat sprawuje pieczę nad Polakami żyjącymi za wschodnią granicą. To jest misja powierzona Senatowi przez naród polski. Poza granicami Polski żyje ponad 20 milionów Polaków. Nasi rodacy, którzy żyją na Wschodzie, nigdy z Polski nie wyjechali. Żyją w miejscach, gdzie żyli ich przodkowie” – stwierdziła Maria Koc, Wicemarszałek Senatu RP. Pani Senator podkreśliła, że najważniejsze są więzi, które się przy okazji tej pomocy materialnej rodzą.
Partnerami akcji są: Caritas Lwów oraz Caritas Grodno, które będzie wspomagać logistycznie KSM zagranicą; Caritas Polska, która uruchomi tzw. sms charytatywny, dla chcących taką formą wesprzeć akcję, Radio Warszawa oraz Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Patronat honorowy nad działaniami objęli: abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Antoni Pacyfik Dydycz, Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, bp Marek Solarczyk, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM, abp Mieczysław Mokrzycki, Arcybiskup Metropolita Lwowski oraz Wicemarszałek Senatu RP – p. Maria Koc.