Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Solidarność

Rycerze Kolumba z Krakowa z pomocą Ukrainie

 fot. Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba z Krakowa we współpracy z Centrum św. Jana Pawła II na Białych Morzach w dniach 7-10 września zorganizowali akcję pakowania 3 tysięcy paczek z żywnością, kosmetykami i artykułami chemicznymi, które zostały wysłane do najbardziej potrzebujących w Ukrainie. W ramach tej inicjatywy prowadzonej w różnych miastach Polski wysyłane są dary wskazane przez Rycerzy Kolumba z Ukrainy jako aktualnie najbardziej potrzebne. Od początku wojny polscy i ukraińscy Rycerze blisko współpracują we wszelkich inicjatywach, których celem jest niesienie pomocy humanitarnej w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

 

Oprócz Rycerzy Kolumba w krakowskiej akcji wzięli udział również wolontariusze m.in. z Fundacji Ignatianum i Stowarzyszenia Odra-Niemen. Organizatorów ucieszyła liczna obecność przedstawicieli i wolontariuszy z innych środowisk, przede wszystkim uchodźców z Ukrainy, a także wizyta ks. abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.

„Postanowiliśmy kontynuować ten niezwykły gest solidarności zapoczątkowany w czerwcu z Ukrainą oraz naszymi Braćmi i Siostrami, którzy mimo niepewnej przyszłości i strachu o swoich najbliższych postanowili zostać w swojej ojczyźnie” – mówi Tomasz Konturek, Wielki Rycerz, przywódca wspólnoty Rycerzy działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. „To dla nas wielka radość widzieć magazyn w krakowskim Centrum Jana Pawła II  wypełniony osobami które pragną bezinteresownie pomagać.  Rycerze chętnie angażują się w takie działania jako wyraz naszej solidarności, ale również wypełnienie Zasad, którymi kieruje się każdy Rycerz Kolumba: Miłosierdzia, Braterstwa i Jedności” – dodaje Tomasz Konturek. 

Jest to druga inicjatywa tego typu przeprowadzona przez Rycerzy Kolumba w Sanktuarium św. Jana Pawła II. 3 tysiące paczek przygotowanych w czasie czerwcowej akcji dotarło na Ukrainę jeszcze przed wakacjami. W nich znajdowało się ponad 25 ton produktów – żywności (m.in. ryż, konserwy, makaron herbata), środków higienicznych, chemii domowej.

Podobne akcje dzięki międzynarodowej współpracy Rycerzy odbywają się regularnie w różnych miejscach w Polsce, m.in. w Radomiu, Częstochowie, Skarżysku-Kamiennej i wielu innych miejscowościach i parafiach, w których działają Rycerze Kolumba.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

Źródło:
;