Imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana

Wydarzenia: Dzień Kredki

Polska

Rząd przyjął projekt ustawy ws. wizyty Papieża i ŚDM

 fot. P. Tracz / KPRM / premier.gov.pl

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Franciszka oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Nowa ustawa jest konieczna, bo do wydarzeń o charakterze religijnym nie stosuje się przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

 

Zgodnie z projektem ustawy, organizatorem Światowych Dni Młodzieży jest Archidiecezja Krakowska. Jej podstawowym zadaniem będzie opracowanie planu zapewnienia bezpieczeństwa. Ma on być przekazany Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej oraz Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – nie później niż do 15 maja 2016 r.

Plan powinien zawierać m.in.: program ŚDM, odrębnie sporządzony plan graficzny dla każdego  obiektu/terenu, w którym mają się odbywać konkretne wydarzenia, instrukcję postępowania w przypadku pożaru lub innego zagrożenia. Ma się w nim znaleźć informacja o przewidywanych zagrożeniach dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Powinno być podane imię i nazwisko osoby wyznaczonej do kontaktów z Policją, Państwową Strażą Pożarną i ABW. Ma zawierać informację o sposobie identyfikowania uczestników i innych osób biorących udział w ŚDM.

Projekt ustawy przewiduje przyznanie Policji uprawnień podobnych do wskazanych w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Będzie mogła z nich korzystać do końca sierpnia 2016 r. Uprawnienia te dotyczą gromadzenia i przetwarzania danych o osobach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym uzyskanych i przetwarzanych przez inne służby i instytucje oraz organy ścigania innych państw. Policja będzie mogła także sprawdzić wolontariusza, czy nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Podobne rozwiązania zastosowano przed turniejem piłkarskim Euro 2012.

Natomiast Straż Ochrony Kolei będzie mogła przeszukać bagaż podróżnych – z prawa tego może korzystać od 18 lipca do 2 sierpnia 2016 r.

Zgodnie z projektem ustawy, zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży zapewni wojewoda małopolski. Przygotuje on plan zabezpieczenia medycznego, który będzie realizowany od 25 lipca do 2 sierpnia 2016 r. Jego zadaniem będzie także powołanie sztabu zabezpieczenia medycznego do koordynacji działań jednostek medycznych, a także wskazanie innych zadań niemożliwych do przewidzenia w trakcie prac nad planem. Plan ma obejmować m.in. wskazanie obszaru objętego zabezpieczeniem medycznym, opis sposobu zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, wskazanie liczby lotniczych zespołów ratunkowych oraz wykaz jednostek zabezpieczenia medycznego.

Koordynacją transportu kolejowego w trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży zajmą się PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Ze względu na przewidywaną znaczną liczbę uczestników ŚDM, wnioski o przewóz okazjonalny dla tych osób organizator powinien złożyć do końca maja 2016 r. Jednocześnie zarządca infrastruktury kolejowej będzie mógł dokonać zmian w rozkładzie jazdy pociągów, podając je do publicznej wiadomości nie później niż na 14 dni przed ich wprowadzeniem. Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów będzie można wprowadzić nie częściej niż dwa razy w miesiącu. Dzięki tym rozwiązaniom transport kolejowy będzie lepiej dostosowany do potrzeb podróżnych.

Zgodnie z projektem ustawy, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad ma ustalić wykaz dróg rekomendowanych uczestnikom ŚDM, które pozwolą im na sprawne  przemieszczanie się. Będzie też monitorował utrudnienia na drogach krajowych, w tym wynikające z natężonego ruchu pojazdów w związku z tym wydarzeniem. Wykaz dróg będzie podawany do publicznej wiadomości, natomiast informacje dotyczące utrudnień na drogach GDDKiA będzie umieszczała na swojej stronie internetowej.

W projekcie ustawy cały rozdział poświęcono szczególnym zasadom realizacji inwestycji związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Przewidziano rozwiązania, które ułatwią operatorom telekomunikacyjnym realizację dodatkowych inwestycji na ŚDM (będą to instalacje tymczasowe, usuwane po zakończeniu przedsięwzięcia). W praktyce chodzi o niezakłócony dostęp do internetu i szybkie połączenie z numerem alarmowym 112.

Zgodnie z projektem ustawy, minister obrony narodowej będzie mógł udzielić wsparcia przy organizacji ŚDM w zakresie infrastruktury, logistyki, transportu, łączności, bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zabezpieczenia medycznego i sanitarnego. Z kolei minister skarbu państwa może udzielić Telewizji Polskiej SA, Polskiemu Radiu SA i Katolickiej Agencji Informacyjnej Sp. o.o. dotacji celowej na obsługę medialną ŚDM.  

Określono także podstawowe wymagania higieniczne i sanitarne, jakie powinny spełniać tymczasowe pola namiotowe oraz tymczasowe obiekty noclegowe, w tym placówki oświatowe, remizy lub obiekty sportowe.

Po uchwaleniu ustawy przez Sejm i Senat oraz podpisie prezydenta, ma ona wejść w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

;