Internet
Rzecznik Episkopatu: inicjatywa #Krzyz w Wielki Piątek w mediach społecznościowych
Zapraszam do publikacji w Wielki Piątek, w mediach społecznościowych, zdjęć krzyży, które mamy w domach, z hasztagiem #Krzyz i cytatami z Pisma Świętego. To także forma oddania czci znakowi zbawczej męki i śmierci Jezusa Chrystusa – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik Episkopatu zachęcił, by w Wielki Piątek umieścić krzyż w centralnym miejscu w domu, tak by przez cały dzień można było się przy nim zatrzymywać i adorować go poprzez modlitwę. „Prośmy Boga, by pomagał nam wytrwale nieść nasz życiowym krzyżu. Zachęcam, abyśmy o godz. 15.00, czyli w godzinie śmierci Jezusa, odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania pandemii, za chorych, zmarłych i ich rodziny” – podkreślił.
Jak powiedział ks. Rytel-Andrianik, w sytuacji, gdy zdecydowana większość wiernych nie może w Wielki Piątek uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej w kościołach, inicjatywa #Krzyz pozwala dzielić się przeżywaniem tego dnia, dawać świadectwo wiary oraz budować wspólnotę w mediach społecznościowych.
„W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych i spożycie tylko dwóch lekkich posiłków i jednego do syta. Nie dotyczy to osób między 18 a 60 rokiem życia i chorych. Zachęcam też do łączenia się w modlitwie poprzez transmisje Liturgii Męki Pańskiej i Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem, która będzie transmitowana o godz. 21.00 m.in. w TVP1, Radiu Maryja i TV Trwam” – dodał.
Rzecznik Episkopatu poinformował też, że wielkanocne inicjatywy będą prowadzone w mediach społecznościowych także w Wielką Sobotę, Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny. „W Wielką Sobotę będziemy publikowali zdjęcia koszyczków świątecznych z hasztagiem #Swieconka. Natomiast w same święta chcemy stworzyć wielki wirtualny stół wielkanocny. Wysyłajmy naszym bliskim i znajomym zdjęcia i filmiki z naszego świętowania w domach i publikujmy je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.