Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Wydarzenia: Dzień Grafika i Rysunku Graficznego

Polska

Rzecznik Episkopatu nt. wydarzeń kościelnych w 2024 roku

ksiądz Leszek gęsiak fot. Biuro Prasowe KEP

Druga sesja plenarna Synodu o synodalności, nowe Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, Rok Modlitwy w przygotowaniu do Jubileuszu 2025 – to najważniejsze wydarzenia w 2024 roku w Kościele w Polsce i na świecie, które omawia rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

 

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że w październiku br. odbędzie się druga rzymska sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. „Pierwsza rzymska sesja odbyła się w październiku 2023 roku, po której zostało opublikowane sprawozdanie pt. +Kościół synodalny w misji+. W tych miesiącach Kościół w Polsce na różnych jego szczeblach podejmuje refleksję nad tym dokumentem, której wnioski zostaną przesłane przez polski Episkopat do Sekretariatu Synodu w marcu br. Jest to więc intensywny czas rozeznawania, który należy dobrze wykorzystać w diecezjach i wspólnotach. Chodzi o to, by prawdziwie zaangażować się w budowanie synodalnego wymiaru Kościoła” – zaznaczył rzecznik KEP.

Ks. Gęsiak zauważył, że przesłane przez Konferencje Episkopatów sprawozdania posłużą za podstawę do opracowania przez Sekretariat Synodu Instrumentum laboris na październikową sesję. Natomiast dokument końcowy z tegorocznej, rzymskiej sesji synodalnej będzie dla papieża Franciszka pomocą przy redagowaniu posynodalnej adhortacji apostolskiej.

Rzecznik Episkopatu zwrócił uwagę, że przygotowaniu do drugiej rzymskiej sesji Synodu będą towarzyszyć Kościołowi w Polsce zmiany na najwyższych szczeblach Konferencji Episkopatu Polski. „W marcu dobiegnie końca kadencja abp. Stanisława Gądeckiego jako przewodniczącego KEP oraz abp. Marka Jędraszewskiego jako jego zastępcy. W czerwcu kadencję kończy bp Artur G. Miziński jako sekretarz generalny KEP. Oznacza to, że w pierwszej połowie roku zmieni się całe prezydium Konferencji Episkopatu Polski” – podkreślił ks. Gęsiak.

Dodał, że zmianom tym powinna towarzyszyć modlitwa za pasterzy i Kościół w Polsce, zwłaszcza, iż rok 2024 ogłoszony został przez papieża Rokiem Modlitwy w przygotowaniu do Jubileuszu 2025. „W Rzymie trwają już intensywne przygotowania do Roku Świętego 2025, w związku z którym spodziewanych jest w Wiecznym Mieście ponad 32 miliony pielgrzymów. Przygotowaniem do owocnego przeżycia Jubileuszu, który zawsze jest czasem łaski dla Kościoła i wiernych, ma być poprzedzający go Rok Modlitwy, który obecnie przeżywamy” – podkreślił ks. Gęsiak.

Z innych wydarzeń, które w tym roku naznaczą życie Kościoła w Polsce będzie kontynuacja peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów po polskich diecezjach. „Nawiedzenie kolejnych parafii przez relikwie błogosławionych małżonków Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga ich dzieci cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony wiernych, którzy zawierzają tej błogosławionej polskiej Rodzinie swoje własne rodziny, wraz z ich radościami i problemami. Każde przybycie relikwii Ulmów do parafii to czas łaski, podczas gdy sama ich beatyfikacja oraz peregrynacja relikwii wpisuje się we współczesny kontekst społeczny, w którym rodzina jest deprecjonowana, a życie ludzkie pozbawiane wartości” – zauważył rzecznik KEP.

Przypomniał również, że w tym roku po raz pierwszy obchodzić będziemy wspomnienie bł. Rodziny Ulmów 7 lipca, w dzień zawarcia przez Wiktorię i Józefa sakramentu małżeństwa.

Rzecznik Episkopatu zwrócił także uwagę, że rok 2024 jest decyzją Sejmu nie tylko Rokiem Rodziny Ulmów, ale także Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego i niezłomnego biskupa okresu komunizmu. „7 stycznia obchodziliśmy 120. rocznicę jego urodzin. Jak powiedział przewodniczący KEP podczas Mszy św. z tej okazji w jego rodzinnej parafii w Mchach, +takich ludzi potrzebuje dzisiaj Polska+. Ludzi, +którzy świadomi swoich przyrzeczeń chrzcielnych, gotowi są ofiarować wszystko – nie wyłączając swego życia – dla Kościoła i Ojczyzny+” – powiedział.

Rzecznik KEP zaznaczył, że w tym roku przypada również 900. rocznica chrystianizacji Pomorza Zachodniego przez św. Ottona z Bambergu. Główne uroczystości odbędą się w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. „W związku z tym jubileuszem, letnie Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Szczecinie, w dniach 10-12 czerwca” – poinformował ks. Gęsiak.

Źródło:
;