Imieniny: Wladyslawa, Franciszka, Teodozji

Wydarzenia: Dzień Książki Dla Dzieci

Komentarze

Rzecznik Episkopatu po obradach Rady Stałej: Konkretne wsparcie i konkretny apel o modlitwę

ksiądz Leszek gęsiak fot. BP KEP

Konkretne wsparcie i konkretny apel o modlitwę – tak rzecznik Episkopatu podsumował spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Obrady zostały zwołane w trybie nadzwyczajnym 25 lutego wieczorem w formie online.  

 

Jak powiedział ks. Leszek Gęsiak SJ po zakończonym spotkaniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, biskupi modlą się za wszystkich dotkniętych brutalnym atakiem Rosji na Ukrainę. Modlą się też za rządzących na całym świecie, by podjęli zdecydowane wysiłki na rzecz zażegnania konfliktu.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że Rada Stała KEP zwraca się w wydanym po obradach komunikacie z apelem do wszystkich wierzących, by nieustannie się modlić. „W tym bardzo trudnym momencie prosimy wszystkich o modlitwę” – powiedział ks. Gęsiak.

Rzecznik KEP poinformował również o pomocy charytatywnej. „Kościół deklaruje wsparcie dla wszystkich osób, które takiej pomocy w naszym kraju będą potrzebować. Biskupi apelują o to, by na potrzeby tych, którzy przybędą z Ukrainy, otworzyć nasze, domy, hostele, ośrodki rekolekcyjne i wszelkie miejsca, gdzie może być świadczona pomoc” – powiedział ks. Gęsiak.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, który był obecny na spotkaniu Rady Stałej Episkopatu, podkreślił, że organizacje charytatywne Kościoła katolickiego w Polsce w związku z dynamiczną sytuacją pomagają i będą pomagać, odpowiadając na potrzeby danej chwili. „Przygotowujemy się na pomoc doraźną i długofalową” – zapowiedział. Caritas diecezjalne udostępniają miejsca w swoich ośrodkach. „Na razie na samym Podkarpaciu jest to 1000 miejsc” – poinformował.

Dodał, że Caritas Polska przygotowała m.in. kilkanaście ton żywności, którą będzie dystrybuować tam, gdzie zachodzi taka konieczność. Powiedział też, że przy pieszych przejściach granicznych przekazywane są m.in. ciepłe posiłki. Organizacja działa też za granicą – jest w stałym kontakcie z Caritas Ukraina i Caritas SPES czyli Carias greckokatolicką i rzymskokatolicką na Ukrainie. Już obecnie Caritas Polska przekazała tam na najbardziej potrzebne rzeczy 100 tys. zł. Taka sama suma na najpotrzebniejsze wydatki trafiła do polskich diecezji, które graniczą z Ukrainą: lubelskiej, przemyskiej, zamojsko-lubaczowskiej i siedleckiej. „Będziemy dalej wspierać naszych sąsiadów” – podkreślił ks. Iżycki.

Źródło:
;