Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Komentarze

Rzecznik Episkopatu: Przekonania religijne nie mogą zostać zredukowane wyłącznie do sfery prywatnej

ksiądz Leszek gęsiak fot. Biuro Prasowe KEP

Procesje Bożego Ciała są publicznym wyznaniem wiary oraz pokazaniem, że przekonania religijne nie mogą i nie powinny zostać nigdy i w żadnym systemie zredukowane wyłącznie do sfery prywatnej – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

 

„Podczas procesji Bożego Ciała, Kościół manifestuje publicznie obecność Chrystusa na świecie i pośród nas. Wierni przyznają się do bycia uczniami Chrystusa dając świadectwo swojej przynależności do wspólnoty Kościoła. Ukazują tym samym, że wiara nie jest ich prywatną sprawą, bowiem z przekonań prywatnych wynikają konkretne działania społeczne” – zaznaczył rzecznik Episkopatu.

Ks. Gęsiak przypomniał, że procesje eucharystyczne wracają na ulice miast po dwóch latach nieobecności, kiedy to z powodu pandemii były odwołane lub zredukowane do przejścia na terenie przykościelnym. W tym roku, w większych miastach np. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu, odbędą się również centralne procesje Bożego Ciała.

„Pandemia uświadomiła nam, że uczestnictwo w procesji, w której idziemy za żywym Chrystusem ukrytym pod postacią Chleba, jest łaską. Skorzystajmy z niej w tym roku, kiedy parafie znowu mogą organizować przejścia ulicami naszych miast i wiosek, pokazując wszystkim, kto jest naszym Panem. To On inspiruje nasz styl życia i podejmowanie przez nas decyzje” – zachęcił rzecznik Episkopatu.

Ks. Gęsiak przypomniał, że w tym dniu katolicy mają obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej. Udział w procesji Bożego Ciała jest dobrowolny, a osoby uczestniczące w niej mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Źródło:
;