Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Komentarze

Rzecznik Episkopatu: Rok 2020 minął w Kościele pod znakiem 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II

ksiądz leszek gęsiak fot. Episkopat.pl

Stulecie urodzin św. Jana Pawła II obchodzone w mniej uroczysty sposób niż to planowano z powodu epidemii koronawirusa oraz reakcje Konferencji Episkopatu Polski na bieżące wydarzenia w kraju – znalazły się w centrum wydarzeń kościelnych mijającego roku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

 

Obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną 18 maja przez papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. 15 czerwca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z przedstawicielami Episkopatu sprawował uroczystą Eucharystię w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. W homilii podkreślił, że „św. Jan Paweł II był wielkim darem Boga dla Polski, Europy, Świata i Kościoła. Jego brak pozwala nam dzisiaj jeszcze głębiej odkryć jego promieniowanie”.

„Wiele wydarzeń zaplanowanych na rok 2020 musiało być przesuniętych bądź odwołanych z powodu pandemii koronawirusa, np. beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego. Zamiast tego zainicjowanych zostało w diecezjach wiele akcji modlitewnych i pomocowych wobec osób dotkniętych pandemią. W czasie pierwszej fali epidemii przewodniczący Episkopatu oraz inni biskupi odmawiali codziennie o godz. 20.30 różaniec w intencji ustania epidemii, za lekarzy, służby medyczne, wolontariuszy oraz chorych i ich rodziny” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Ks. Gęsiak przypomniał również, że od początku epidemii ponad 100 tys. świeckich wolontariuszy z poszczególnych diecezji oraz ponad 3 tys. sióstr zakonnych pomagało potrzebującym. „Działania obejmowały – i nadal obejmują – nie tylko pomoc charytatywną i psychologiczną, ale także intensywną modlitwę o ustanie pandemii, oraz za chorych i służby medyczne” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

W trudnym czasie epidemii, 3 maja na Jasnej Górze, przewodniczący Episkopatu zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

W ograniczonym zakresie odbyły się również obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Cudu nad Wisłą. Poza uroczystościami w diecezji warszawsko-praskiej, uroczystej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskiej Starówce przewodniczył przewodniczący Episkopatu, który poświęcił Buławę Hetmańską. Został nią udekorowany wizerunek Matki Bożej Łaskawej znajdujący się w głównym ołtarzu świątyni. Przed Mszą św. ulicami warszawskiej Starówki przeszła procesja, w której mieszkańcy Stolicy nieśli figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy.

W mijającym roku Konferencja Episkopatu Polski na bieżąco reagowała na różne wydarzenia w kraju. Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego i rozpoczęciu protestów społecznych Episkopat mocno podkreślił znaczenie życia człowieka, chorych i nienarodzonych wydając „Apel Rady Stałej KEP w sprawie ochrony życia i pokoju społecznego”. Z kolei w ostatnich dniach roku Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP odniósł się do ważnej społecznie kwestii szczepionek przeciwko Covid-19.

Wielką radość dla Kościoła w Polsce przyniosło wpisanie wspomnienia św. Siostry Faustyny Kowalskiej do kalendarza liturgicznego Kościoła na świecie (18 maja), rozpoczęcie procesów beatyfikacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów – rodziców św. Jana Pawła II (7 maja), uznanie cudu za wstawiennictwem Matki Czackiej – założycielki Lasek (28 października), oraz rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego s. Wandy Boniszewskiej (9 listopada).

W dniach 7-16 grudnia miała miejsce ogólnopolska „Nowenna do św. Andrzeja w czasie epidemii” pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. „Wzywaliśmy wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli, aby wyprosił nam u  Boga ustanie epidemii, która spowodowała cierpienie i śmierć tak wielu osób w Polsce i na świecie. Prosiliśmy go również o zgodę w naszej Ojczyźnie, abyśmy zaczęli darzyć się wzajemnym szacunkiem i życzliwością” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Oceń treść:
Źródło:
;