Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Jaśniej

Rzecznik KEP na Wielką Sobotę: To dzień ciszy, w którym przygotowujemy się na Zmartwychwstanie Pana

ksiądz Leszek gęsiak fot. Biuro Prasowe KEP

W Wielką Sobotę tradycyjnie nawiedzamy Grób Pański i trwamy na modlitwie, w skupieniu przygotowując się na Jego zmartwychwstanie – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Wielkiej Soboty.

 

Rzecznik KEP przyznał, że Wielka Sobota jest dniem ciszy. „W kościołach nie sprawuje się żadnej liturgii, tabernakulum pozostaje otwarte i puste. Tego dnia tradycyjnie nawiedzamy Grób Pański i trwamy na modlitwie, w skupieniu przygotowując się na Jego zmartwychwstanie” – zaznaczył.

Ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że Triduum Paschalne kończy uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej, „która jest celebracją przejścia Jezusa ze śmierci do życia”. „Podczas tej liturgii dokonuje się poświęcenia ognia, od którego zapalany jest Paschał – symbol Chrystusa, który jest światłością świata. Rozbudowana liturgia Słowa prowadzi nas przez dzieje świata aż do najważniejszego momentu historii – Zmartwychwstania Pana. Następuje też odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu, a do wspólnoty Kościoła przyjmowani są katechumeni” – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że Wigilię Paschalną kończy procesja rezurekcyjna, „która jest uroczystym ogłoszeniem powstania Chrystusa z martwych”.

Źródło:
;