Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Dialog

Rzym: 50 biskupów anglikańskich i katolickich rozpoczyna spotkanie ekumeniczne

justin welby fot. Foreign and Commonwealth Office / flickr.com

Dziś rozpoczyna się wyjątkowe spotkanie 50 biskupów katolickich i anglikańskich, odbywające się w Rzymie i Canterbury. Ma ono pomóc w tym, aby wspólnie wzrastać w świadczeniu o Chrystusie. Kulminacją będzie posłanie uczestników na świat, aby byli świadkami jedności chrześcijan. Dokonają go Papież Franciszek i arcybiskup Canterbury Justin Welby przy grobie św. Pawła.

 

Będzie to znaczący, symboliczny moment dla więzi anglikańsko-katolickich i postępu dialogu ekumenicznego – wskazuje komunikat Międzynarodowej Anglikańsko-Rzymskokatolickiej Komisji ds. Jedności i Misji, która organizuje wydarzenie.

W dniu aktu posłania w rzymskim kościele św. Bartłomieja będzie miała miejsce również anglikańska Eucharystia pod przewodnictwem abp. Canterbury. Szczególnym momentem będzie ponadto wizyta uczestników wydarzenia w kościele św. Grzegorza Wielkiego w dzielnicy Celio. To właśnie stamtąd w 597 r. wyruszył pierwszy arcybiskup Canterbury wysłany do Anglii przez papieża Grzegorza Wielkiego. Uczestniczy symbolicznie podążą tymi śladami i będą kontynuować spotkanie w Canterbury. Tam 28 stycznia wezmą udział w Eucharystii w katedrze Canterbury, gdzie katolicki biskup Hongkongu, kardynał Stephen Chow, wygłosi kazanie.

Źródło:
;