Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Watykan

Rzym: jutro Msza za kard. Andrzeja Marię Deskura w 100. rocznicę

sarkofag kardynała Andrzeja Deskura fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Jutro przypada 100. rocznica urodzin kard. Andrzeja Marii Deskura. Z tej okazji w rzymskim kościele św. Stanisława o godz. 18.30 odbędzie się specjalna Msza pod przewodnictwem kard. Konrada Krajewskiego, a następnie okolicznościowe spotkanie, na którym redaktor Włodzimierz Rędzioch przywoła postać kard. Deskura.

 

Kardynał Andrzej Maria Deskur urodził się w 29 lutego 1924 r. w Sancygniowie. Studiował prawo w Uniwersytecie Jagiellońskim (w ramach tajnego nauczania) i teologię w krakowskim seminarium, a następnie we Fryburgu. Od 1952 r. był zaangażowany w Watykanie. Przez wiele lat pracował w Papieskiej Komisji ds. Kinematografii i Radia. Jako ekspert brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. W 1973 r. został przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. Rok później przyjął sakrę biskupią. Gdy rozpoczynało się konklawe mające wybrać kard. Wojtyłę na papieża, kard. Deskur doznał wylewu krwi do mózgu i odtąd poruszał się na wózku inwalidzkim. W 1985 r. został mianowany kardynałem. 

Kard. Deskur poznał Karola Wojtyłę jeszcze w seminarium krakowskim, jednak ich drogi się rozeszły i ponownie spotkali się dopiero podczas soboru. Potem, po wybraniu kard. Wojtyły na papieża, kard. Deskur regularnie odwiedzał Pałac Apostolski i stał się jednym z bliskich współpracowników Jana Pawła II.

Kard. Deskur zmarł 3 września 2011 r. w Watykanie.

Źródło:
;