Imieniny: Gabriela, Anastazji

Wydarzenia: Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Wspomnienia

Rzym przygotowuje się do beatyfikacji (GALERIA)

 fot. Piotr Tumidajski

Okolica placu św. Piotra coraz bardziej przypomina o jutrzejszych uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Trwają ostatnie poprawki przy ustawianiu telebimów i platform dla mediów. Jest więcej policji, służb medycznych i sanitarnych.

 

W okolicy placu św. Piotra przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnych przypominają ostatnie dni przed pogrzebem Jana Pawła II. Zdecydowano się na podobne rozwiązania techniczne.

Wejście na via della Conciliazione od strony zamku św. Anioła jest już zamknięte. Powstała tam dwupiętrowa platforma dla ekip telewizyjnych. Wokół z każdą godziną ustawia się coraz więcej wozów transmisyjnych. Na drugiej zwyżce – przy placu Piusa XII - krzątają się już pierwsze ekipy telewizyjne.

Między placami św. Piotra i Piusa XII obecne są już radiowozy i motocykliści karabinierów i policji miejskiej. Funkcjonariusze kierują ruchem, wyjaśniają pielgrzymom, którędy można bezpiecznie przejść. Policji jest też znacznie więcej niż wczoraj w okolicy wszystkich najbliższych mostów prowadzących na via della Conciliazione.

Wzdłuż tego traktu po prawej stronie idąc w kierunku bazyliki św. Piotra, co kilkaset metrów stoją już stelaże dla sześciu ogromnych telebimów, które będą transmitować Mszę beatyfikacyjną. Od samego rana na środku ulicy ustawiane są barierki oddzielające napływ pielgrzymów.

Wczesnym rankiem przy obeliskach postawiono też sześciany ze zgrzewkami wody dla pielgrzymów. W jednej z bocznych uliczek powstaje namiot służb ratunkowych, obok stoją już dwa ambulanse. W innych uliczkach, a także w obu skrzydłach kolumnad okalających plac św. Piotra stoją przenośne toalety.

Sama ulica, która prowadzi do placu św. Piotra, coraz bardziej strefę wydzieloną z ruchu. Autobusy i taksówki już od wczoraj prowadzone są w kierunku objazdów okalających via della Conciliazione.

W centrum prasowym przybywa dziennikarzy. Każdy nowy dzień pracy wolontariusze rozpoczynają od wspólnej modlitwy. Wielu pracowników mediów nie zna języka włoskiego, ale nie jest to problemem – młodzi studenci Uniwersytetu św. Krzyża to nie tylko Włosi, ale przedstawiciele krajów z całego świata, najwięcej pochodzi z Afryki francuskojęzycznej oraz Ameryki Południowej.

;