Imieniny: Piotra, Walerii, Witalisa

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Wspomnienia

Rzym: wybrzmiał „Totus Tuus” – nowy utwór na cześć Jana Pawła II

wizerunek maryi znajdujący się na ścianie pałacu apostolskiego fot. Krzysztof Petela Mater Ecclesiae (łac. Matka Kościoła) – wizerunek Maryi znajdujący się na ścianie Pałacu Apostolskiego. Został poświęcony przez

W Rzymie Polonia kontynuuje świętowanie 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Dzisiaj zaplanowano specjalną sesję naukową na Uniwersytecie Gregoriańskim pt. „Jan Paweł II i działania komunistycznych służb specjalnych”. Wczoraj wieczorem gromadzono się zaś w kościele polskim św. Stanisława, gdzie m.in. wybrzmiała po raz pierwszy nowa kompozycja muzyczna na cześć Jana Pawła II pt. „Totus Tuus”.

 

Jej autor, Aleksander Jan Szopa, w poszukiwaniu inspiracji odwołał się do św. Ludwika Marii Grigniona de Montfort. To właśnie bowiem w tekstach tego świętego znajdziemy słowa „cały twój”, które stały się dewizą św. Jana Pawła II.

„Miałem problem z wyborem tekstu, bo jeszcze za życia Papieża Jana Pawła II byli inni twórcy, którzy już pisali utwory wokół tego tematu - mówi Aleksander Jan Szopa. - Np. Henryk Mikołaj Górecki napisał przepiękny «Totus Tuus» na chór mieszany. Natomiast ja chciałem znaleźć tekst oryginalny i wejść w głąb tej kwestii, dlaczego Jan Paweł II wybrał jako swe hasło właśnie te słowa: «totus tuus». Sięgnąłem do tekstu św. Ludwika Marii Grigniona de Montfort, chcąc uhonorować zarówno tego świętego, jak i Jana Pawła II.“

Koncert odbył się pt. „Życie Maryi” i nawiązywał do kolejnych tajemnic życia Chrystusa oraz Matki Bożej. Obok kompozycji muzycznych tłem dla kontemplacji tych tajemnic były m.in. fragmenty utworów polskich autorów, jak Romana Brandstaettera czy Kazimiery Zawistowskiej.

„Kościół polski i duszpasterstwo akademickie robią wspaniałą rzecz ku temu, żeby wśród młodych ludzi zachować dziedzictwo Jana Pawła II - mówi Agnieszka Jadwiga Grochala. - Tematyka koncertu wydawała się absolutnie naturalna po pierwsze z racji na październik, po drugie i przede wszystkim z racji na Jana Pawła II i jego cześć dla Maryi.“

Źródło:
;