Imieniny: Medarda, Maksyma, Seweryna

Wydarzenia: Dzień Informatyka

Watykan

Rzym: wystawa zdjęć Jana Pawła II w stulecie urodzin

 fot. Zielaskowski Lech

Wczoraj w Galerii Arte Poli, w pobliżu Watykanu otwarto wystawę zdjęć poświęconych św. Janowi Pawłowi II. Ich autorami są: znany fotograf Giancarlo Giuliani, towarzyszący Papieżowi Polakowi podczas 103 pielgrzymek apostolskich oraz jego córka Alessia. Wystawiono również różne dzieła poświęcone Karolowi Wojtyle autorstwa Albano Poli. Podczas inauguracji obecny był m.in. o. Federico Lombardi SJ, były dyrektor watykańskich mediów. Wystawa potrwa do 2 kwietnia 2021 roku, czyli do kolejnej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Współorganizatorami ekspozycji są: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Fundacja Jana Pawła II.

 

Jak podkreśla główny pomysłodawca wystawy, dyrektor Galerii Arte Poli i Muzeum Papieży, Ivan Marsura, organizatorom zależało na szczególnym uczczeniu osoby Karola Wojtyły w roku 100-lecia urodzin, dlatego zgromadzono również wiele innych cennych przedmiotów związanych z jego osobą.

„Są tutaj wystawione dość szczególne przedmioty: relikwie zawierające włosy i krew Jana Pawła II oraz ornat. Po raz pierwszy zostały wystawione dwa teksty pisane przez Papieża, z okazji dwóch audiencji, które odbyły się w 1982 roku. Zwraca się w nich do wiernych z Polski wzywając opieki Matki Bożej Częstochowskiej.“

Główny autor zdjęć św. Jana Pawła II, Giancarlo Giuliani wspomniał, że pierwsze zdjęcia Karolowi Wojtyle wykonał podczas Soboru Watykańskiego II, kiedy został wezwany, aby sfotografować całą grupę polskich biskupów z kard. Stefanem Wyszyńskim na czele. Później podczas każdej z pielgrzymek zużywał około 100 rolek filmów, a każda pozwala na zrobienie mniej więcej 30 fotografii. W centrum wystawy znajduje się zdjęcie, które Giuliani szczególnie ceni.

„Zdjęcie zostało wykonane w Gorée, na wyspie niewolników u wybrzeży Senegalu. Papież zatrzymał się w bramie, przez którą przechodzili na pokład statków niewolnicy i przez kilka minut patrzył na ocean, być może myśląc o znajdującej się po drugiej stronie Ameryce. Pamiętam, że podczas pierwszego Światowego Dnia Młodzieży w Buenos Aires, musiałem natychmiast przerwać podróż i wrócić do Włoch, ponieważ umarła moja matka. Po kilku miesiącach Ojciec Święty odwiedzał Apulię i udał się do miasteczka w prowincji Foggia, które nazywa się Troia. Tam w katedrze został pochowany jego kolega z ławki, który siedział obok niego na Soborze Watykańskim II – zauważył Giuliani. Papież pojechał tam, aby oddać mu hołd i odwiedzić jego grób. Następnie, kiedy odwrócił się do tyłu, aby skierować się do wyjścia, ja odsunąłem się na bok, aby pozwolić mu przejść. W pewnym momencie przyciągnął mnie do siebie, objął przez kilka minut i przypomniał mi o mojej matce, która zmarła. Wspomniał wtedy, że także jego rodzice odeszli, kiedy był bardzo młody i powiedział mi o znaczeniu matki, że jest przyjaciółką, towarzyszką, ukochaną, wszystkim“.

Oceń treść:
Źródło:
;