Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Wspomnienia

Rzym: zaprezentowano pierwszy tom „Dzieł teologicznych” Karola Wojtyły

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Rzymska prezentacja pierwszego tomu „Dzieł teologicznych” Karola Wojtyły miała miejsce 21 października w sali św. Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława. Dzieło powstało przy współpracy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

 

Abp Marek Jędraszewski, prezentując to dzieło podkreślił, że św. Jan Paweł II jest – nie bez powodu – nazywany „Papieżem Rodziny”. On wiedział co jest kluczowe w danym momencie historii. Stąd audiencje środowe przez pierwszych pięć lat pontyfikatu były poświęcone rodzinie i teologii ciała. Ponadto pierwszy synod, który zwołał był o rodzinie, a co się z tym wiąże jego pierwsza adhortacja apostolska „Familiaris consortio”, również dotyczyła rodziny. 

Ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podkreślił, że odbiorcami dzieł Karola Wojtyły są nie tylko naukowcy, ale wszyscy ludzie. Są one źródłem inspiracji chrześcijańskiej. Ich publikacja staje się przypomnieniem tego skarbu, a niekiedy ocala od zapomnienia – wskazał. Dodał, że były planowane 22 tomy, ale już wiadomo, że ma być ich ponad 30, bo jest tak wiele pism wymagających publikacji.

Dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, ks. Sebastian Kozyra wskazał na aktualność przesłania Papieża Polaka, które dzięki tej publikacji może trafić do czytelników.

Na zakończenie spotkania ks. Paweł Ptasznik, gospodarz miejsca i wieloletni współpracownik św. Jana Pawła II podziękował za to dzieło, którego prezentacja była ważnym wydarzeniem w obchodach 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicą Piotrową. 

Publikacja powstała pod redakcją ks. prof. Jana Machniaka, przy współpracy redakcyjnej Marty Burghardt.

Źródło:
;