Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Świat

Rzym: rejestracja związków cywilnych zamachem na prawdziwe małżeństwo

 fot. Aleroit2000 / wikipedia.org

Zamachem na prawdziwe małżeństwo nazwał Kościół we Włoszech wprowadzenie przez władze miejskie Rzymu rejestru związków cywilnych. Uchwała w tej sprawie przeszła wczoraj. Wbrew włoskiemu prawu zezwala ona na automatyczną rejestrację tzw. „małżeństw homoseksualnych” zawartych za granicą. Zwolennicy legalizacji takich związków zaapelowali do premiera, by wziął przykład z rzymskiego magistratu i zmienił obowiązujące ustawodawstwo. Opozycja przypomina, że działania burmistrz Ignazio Marino, zresztą zadeklarowanego homoseksualisty, nie mają wartości prawnej, a tylko ideologiczną.

 

„Bocznymi drzwiami próbuje się wprowadzać zmiany prawne i uznawać za małżeństwo coś, co kompletnie nim nie jest. Jeśli dalej tak pójdzie, we Włoszech będziemy mieli do czynienia z legislacyjnym «Dzikim Zachodem»” – podkreśla bp Enrico Solmi, odpowiedzialny we włoskim episkopacie za komisję ds. życia i małżeństwa.

„To jest wyraźny zamach na rodzinę w takiej formie, jak ją określa Konstytucja, czyli związek mężczyzny i kobiety ustanowiony aktem publicznym w celu posiadania potomstwa. Teraz władze Rzymu ściągnęły maskę i ukazały prawdziwy cel rejestrowania związków faktycznych. Chodzi im o uznanie tzw. «małżeństw gejowskich», wprowadzenie ich cichcem, mimo że włoskie prawo na to nie pozwala. Mam nadzieję, że administracja publiczna poważnie zastanowi się nad tą kwestią, ponieważ w kraju jest wiele więcej bardziej poważnych problemów. Niewystarczająco chronione jest zdrowie, są problemy dotyczące szkolnictwa, wielu ludzi nie ma godziwej pracy i z trudem utrzymuje rodziny. To są prawdziwe priorytety” – powiedział bp Solmi.

Wikariat diecezji rzymskiej nazwał działania magistratu ideologicznym blefem. Wskazał zarazem, że wprowadzenie rejestru związków homoseksualnych jest świadomym uderzeniem w normalne rodziny. „Jest to symboliczny etap antyrodzinnych działań, które otwierają niepokojącą perspektywę przed dziećmi” – czytamy w komunikacie wikariatu. Przypomina on zarazem, że nie można zmieniać rzeczywistości i – uciekając się do pretekstu niedyskryminowania nikogo – zrównywać małżeństwo między kobietą i mężczyzną z pseudo-małżeństwami gejowskimi.

Burmistrz Rzymu od początku swej kadencji dąży do zalegalizowania związków homoseksualnych. Wbrew stanowisku włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i przy protestach Kościoła 18 października 2014 r. zarejestrował w księdze USC 16 „małżeństw” homoseksualnych, zawartych za granicą. Włoskie prawo nie uznaje takich związków. Datę na – jak podkreślił – dokonanie aktu cywilizowanego państwa wybrał nieprzypadkowo. W tym dniu prezentowane było bowiem w Watykanie orędzie Synodu Biskupów o Rodzinie.

Źródło:
;