Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Watykan

Rzymskie uroczystości z okazji 45. rocznicy wyboru Papieża Polaka oraz jego liturgicznego wspomnienia.

wizerunek świętego jana pawła drugiego w kościele świętego stanisława w rzymie fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Rzymie przygotowywanych jest wiele wydarzeń z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża oraz liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II z inicjatywy duszpasterstwa polonijnego zgromadzonego przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie oraz Fundacji Jana Pawła II w Watykanie.

 

Na czwartek, 12 października w Auli przy „Kościele Polskim” przewidziana jest projekcja filmów „Apartament” oraz „Metr od świętości”, których producentem jest Przemysław Hauser. Po projekcji zostanie zorganizowany panel dyskusyjny, w którym weźmie udział m. in. Arturo Mari.

Pod hasłem „Wiara i Rozum” w kościele św. Stanisława BM przy via delle Botteghe Oscure 15, w dniach 13-15 października odbędą się Warsztaty Muzyki Kościelnej, które poprowadzi polski dyrygent Paweł Bębenek. Obecnie trwają zapisy (http://sanstanislao.pl/rejestracja/zgloszenie/2023-10-13/warsztaty-muzyki-koscielnej).

W dniu wyboru Papieża Polaka, 16 października, o g. 7.15, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego będzie celebrowana uroczysta Msza Święta przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. O g. 18.44 – dokładnie w tym czasie, 45 lat temu, z balkonu Bazyliki Watykańskiej kard. Pericle Felici ogłosił światu wyniki trwającego trzy dni konklawe – polonia włoska oraz obecni pielgrzymi zgromadzą się na Placu Świętego Piotra na wspólnym czuwaniu modlitewnym, które poprowadzą duszpasterze polonijni z diecezji rzymskiej oraz chór „Gaudium Poloniae”. Następnie o g. 20.00, przewidziany jest koncert słowno-muzyczny w kościele Ducha Świętego (Chiesa di Santo Spirito in Sassia).

W tym też dniu, o g. 15.00, z inicjatywy Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej będzie sprawowana uroczysta Msza Święta przy Cathedra Petri (łac. Tron Piotrowy) w Bazylice watykańskiej. Eucharystii będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki. Śpiew podczas liturgii będzie animował zespół „Mazowsze”.

Z kolei w wigilię liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, 21 października, ks. abp Marek Jędraszewski wygłosi referat poświęcony myśli teologicznej Papieża Polaka. Wystąpienie Metropolity Krakowskiego poprzedzi prezentacja Dzieł Teologicznych Karola Wojtyły, które zostały wydane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

W niedzielę, 22 października, o g. 12.00, w rzymskim kościele św. Stanisława BM zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Polonii. Po liturgii uczniowie z Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II działającej przy w/w kościele, zaprezentują program artystyczny o swoim patronie.

Źródło:
;