Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Salwy honorowe w dniu kanonizacji Jana Pawła II

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, do którego tak często przyjeżdżał Karol Wojtyła, przygotowało specjalny program na dzień kanonizacji Jana Pawła II. Obchody rozpoczną się już w sobotę (26 kwietnia) otwarciem wystawy „Karol Wojtyła – Jan Paweł II w Tyńcu 1946–2002”, a zakończą w niedzielę koncertem chóru opactwa Benedyktynów w Ealing.

W sobotę o godz. 16.00 zostanie otwarta wystawa „Karol Wojtyła – Jan Paweł II w Tyńcu 1946–2002”. Wernisaż będzie połączony z prelekcją  o. Michała Gronowskiego OSB o związkach Jana Pawła II z Tyńcem.

W niedzielny poranek o 9.30 zostaną oddane trzy wystrzały z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Honorową salwę u podnóża klasztoru odda oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi Twierdza Kraków. O 12.30 mnisi tynieccy podziękują za dar kanonizacji podczas Mszy św. konwentualnej z udziałem chóru opactwa Benedyktynów w Ealing (Wielka Brytania). O 14.00 jest zaplanowana przeprawa rzeczna galarą przez Wisłę w miejscu dawnej przeprawy promowej przy klasztorze. Uroczystości zakończą się o 18.00 koncertem chóru opactwa Benedyktynów w Ealing w kościele opactwa.

Związki Karola Wojtyły – Jana Pawła II z opactwem w Tyńcu obejmują lata 1946-2002.

Kroniki klasztorne odnotowują pierwszą wizytę młodego kleryka Karola Wojtyły w dn. 8 września 1946 r. Jako Jan Paweł II odwiedził benedyktynów podczas ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 r. Karol Wojtyła przyjeżdżał do Tyńca, by się pomodlić, ale także wtedy, gdy potrzebował skupienia, odpoczynku od spraw w Kurii i spokoju w pisaniu. Często nikt nie wiedział o jego obecności w opactwie.

Dziś w opactwie tynieckim można zobaczyć pokój, w którym mieszkał ks. bp Karol Wojtyła oraz ornat, kielich i paterę z mszy św. na Błoniach, odprawionej przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki w sierpniu 2002 r. Wówczas też, tuż przed odlotem do Rzymu, papież odwiedził opactwo tynieckie.

 

Źródło:
;