Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Wspomnienia

Sanktuarium fatimskie otrzymało relikwie bł.

 fot. Piotr Tumidajski

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie-Ursusie otrzymało 11 września relikwie bł. Jana Pawła II. W uroczystej procesji wprowadził je do świątyni kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczy tam Mszy św. z okazji trzeciej rocznicy koronacji czczonej w tym sanktuarium figury Matki Bożej, przed 20 laty poświęconej przez samego Jana Pawła II podczas jego IV pielgrzymki do ojczyzny. Sanktuarium w Ursusie-Niedźwiadku wzniesiono jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II z zamachu.

 

O wprowadzeniu relikwii bł. Jana Pawła II do świątyni kard. Nycz mówił w homilii jako o „nowej obecności” wśród wiernych papieża-Polaka. – Gdyby chrześcijaństwo zredukować tylko do kultu relikwii, bylibyśmy bardzo blisko jakiegoś magicznego ujęcia tej kwestii – tłumaczył. – Najważniejsze są sakramenty i słowo Boże, a w kulcie świętych najważniejsze jest to, żebyśmy uwierzyli w ich wstawiennictwo przed Bogiem i naśladowali ich życie – podkreślał.

Kard. Nycz zachęcał też do poznawania życia i dzieła świętych i błogosławionych Kościoła, co przy Janie Pawle II – jak się wyraził - nie jest takie proste ze względu na rozmiar jego nauczania.

Metropolita warszawski przywołał także związki Jana Pawła II z Fatimą. Podkreślił, że istotą orędzia fatimskiego jest wezwanie do nawrócenia i otwarcie się na Boże Miłosierdzie, modlitwa różańcowa i cześć Niepokalanego Serca Maryi. – Obyśmy potrafili ciągle na nowo, świadomi swojej grzeszności otwierać się na Boga, który przychodzi, by nas pociągnąć ku sobie – wzywał hierarcha.

Na zakończenie Mszy św. zostanie odmówiona litania do bł. Jana Pawła II oraz modlitwa w intencji jego kanonizacji. Następnie wokół kościoła kard. Nycz poprowadzi uroczystą procesję z relikwiami bł. Jana Pawła II. Ostatnim akcentem uroczystości będzie możliwość indywidualnego oddania czci relikwiom przez ucałowanie.

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Niedźwiadek w Warszawie-Ursusie, został wybudowany jako wotum dziękczynne parafian za cudowne ocalenie życia Jana Pawła II podczas zamachu w dniu 13 maja 1981 r. To jedyny kościół w archidiecezji warszawskiej pod takim wezwaniem i wzniesiony z taką intencją. Jest on miejscem nieustannej modlitwy za Kościół, Ojca świętego, Ojczyznę i parafię.

Parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej erygował w 1985 r. kard. Józef Glemp. Podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny 9 czerwca 1991 r. w Warszawie na Agrykoli papież Jan Paweł II poświęcił 2,5-metrową figurę Matki Bożej Fatimskiej dla tej świątyni. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał w 1997 r. kard. Glemp, a 13 maja 2006 r. erygował w niej sanktuarium maryjne. Przed trzema laty, 13 września 2008 r. miała miejsce uroczysta koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej.

Źródło:
;