Imieniny: Ireny, Waldemara

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Położnika

Wspomnienia

Sanktuarium w Licheniu otrzymało relikwie

 fot. Tadeusz Warczak / diecezja.pl

W pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II sanktuarium w Licheniu otrzymało relikwiarz z krwią błogosławionego papieża. Przekazał je Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.

 

Relikwiarz z kilkoma kroplami krwi błogosławionego papieża na skrawku płótna. Zostały one zainstalowane w kaplicy poświęconej bł. Janowi Pawłowi II. Jest ona usytuowana w dolnej części licheńskiej świątyni.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. „Pierwszą rocznicę ogłoszenia błogosławionym Jana Pawła II obchodzimy w tej świątyni, którą odwiedził w 1999 roku i cieszymy się, że dziś przybywa tu znów poprzez relikwie, jakie zostały ofiarowane tej świątyni, aby być znakiem duchowej jego obecności” - powiedział w homilii.

Dodał także, iż chcąc realizować testament bł. Jana Pawła II musimy żyć zgodnie z przykazaniami Bożymi. „Bóg jest tym, który stworzył świat. Dał nam te sprawności emocjonalne i intelektualne, które stanowią o człowieczeństwie. On nam dał życie za pośrednictwem naszych rodziców i ukazał nam godność człowieka, który jest zwieńczeniem stworzenia. Szanujmy tę godność w sobie, szanujmy tę godność w każdym człowieku, którego spotykamy na co dzień - zachęcał abp Kowalczyk. - Tego nas uczy Ewangelia, tego nas uczył bł. Jan Paweł II nie tylko słowem głoszonym tu w Polsce i na całym świecie, ale postawą i czynem. Świat dał temu wyraz w czasie jego pogrzebu, Rzym nie mógł na ulicach pomieścić pielgrzymów przybywających z całego świata, aby temu Polakowi z urodzenia, kapłanowi z łaski Bożej i papieżowi z woli Stwórcy, złożyć hołd i dziękczynienie za to, że nie obawiając się nawet zamachu na własne życie, świadczył o wielkości Stwórcy”.

Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowania do abp. Kowalczyka skierował ks. Eugeniusz Makulski, kustosz senior licheńskiego sanktuarium i budowniczy licheńskiej bazyliki. Dziękował byłemu nuncjuszowi w Polsce za wkład włożony w organizację przyjazdu bł. Jana Pawła II do Lichenia w 1999 roku. Przypomniał także zgromadzonym w świątyni kilku tysiącom wiernych, iż to właśnie abp Kowalczyk wmurował kamień węgielny pod budowę licheńskiej bazyliki, a potem poświecił zarówno licheńską świątynię, jak i największy dzwon w Polsce – Maryję Bogurodzicę.

Po zakończeniu Mszy św. relikwie papieża-Polaka zostały procesyjnie przeniesione do kaplicy jego imienia. W uroczystej procesji szli księża, bracia zakonni, ministranci oraz wierni, którzy bardzo licznie przybyli na dzisiejsze uroczystości. W kaplicy została odmówiona modlitwa w intencji rychlej kanonizacji bł. Jana Pawła II, a następnie wierni, poprzez ucałowanie relikwiarza, oddali mu cześć.

W licheńskim sanktuarium znajduje się wiele pamiątek związanych z Janem Pawłem II. W nawie głównej bazyliki, z prawej strony Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej, umieszczono różaniec z pereł podarowany Sanktuarium przez Papieża w trakcie wizyty w 1999 roku. Tuż przed bazyliką Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej znajduje się okazały pomnik. Przedstawia dwie postaci – Ojca Świętego oraz ks. Eugeniusza Makulskiego, budowniczego licheńskiej bazyliki, który wręcza Ojcu Świętemu makietę świątyni będącej wotum narodu polskiego za dwa tysiące lat chrześcijaństwa. W starej części sanktuarium znajduje się dom papieski, w którym mieszkał Jana Paweł II w trakcie swojej wizyty w Licheniu.

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej znajduje się na tzw. szlaku papieskim, czyli jest miejscem, które w trakcie swoich ponad stu pielgrzymek duszpasterskich odwiedził Jan Paweł II.

Źródło:
;