Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Jan Paweł II na dziś

"Santojp2.pl" - portal ku pamięci Jana Pawła II

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie stworzył stronę internetową poświęconą św. Janowi Pawłowi II. Mogą ją współtworzyć wszyscy.

Inicjatywa jest podjęta z racji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, która przypadała w 2018 r. oraz jubileuszu 100. rocznicy urodzin, który wypadnie w 2020 r. - Dla nas - rodaków świętego Jana Pawła II - to czas szczególnego dziękczynienia za dar życia i posługę Wielkiego Pasterza Kościoła Chrystusowego - podkreśla Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego.

Obok upamiętnienia i upowszechnienia dzieł i osoby papieża Polaka, zwłaszcza w kontekście przeżywanych i planowanych rocznic, portal ma stanowić przestrzeń do prezentowania inicjatyw, które także wspierają wspomniane cele.

- Stwórzmy wspólnie portal, który stanie się wyrazem jedności Polaków i hołdem dla Jana Pawła II. Niech to będzie dla nas czas wspólnego świętowania, a także refleksji i skupienia na bogactwie nauczania naszego wybitnego rodaka - zachęca Agata Szuta.

Informacje o wydarzeniach można przesyłać poprzez formularz znajdujący się pod adresem portalu www.santojp2.pl. To wyjątkowa szansa, by lokalne akcje z całej Polski, tworzone i inspirowane życiem i nauczaniem św. Jana Pawła II zostały odpowiednio nagłośnione i zauważone.

Na chwilę obecną na stronie, którą charakteryzuje nowoczesny layout oraz intuicyjność w poruszaniu, już dostępne są atrakcyjne treści w postaci filmów, nagrań audio czy zdjęć. Prezentują one rozmaite ciekawostki dotyczące życia i pontyfikatu Karola Wojtyły oraz świadectwa osób, które zetknęły się z nim osobiście lub na których życie mocny wpływ miało nauczanie i postawa papieża Polaka.

Oprócz tego jest też podstrona przygotowana specjalnie dla najmłodszych, w stylu i funkcjonowaniu zaprojektowana tak, by dzieci mogły się z niej jak najwięcej dowiedzieć o papieżu, którego nie poznają już osobiście. Na uwagę zasługuje również link umożliwiający wirtualne spacery po miejscach Małopolski związanych z osobą św. Jana Pawła II.

Bardzo pomocne mogą być też filmiki z cyklu „moviewam”, w których ks. Łukasz Piórkowski czerpiąc z życia i wartości bliskich Janowi Pawłowi II, zestawia je z problemami młodego pokolenia, uwrażliwiając na duchowe pułapki myślenia czy skostniałe schematy ludzkich reakcji, a także przestrzegając przed zapominaniem o duchowej sferze życia, co może być źródłem większości niepowodzeń w codzienności.

Oceń treść:
Źródło:
;