Imieniny: Medarda, Maksyma, Seweryna

Wydarzenia: Dzień Informatyka

Małopolska

„Scoring4Polański” w Krakowie

 fot. Wojciech Wandzel / KBF

Roman Polański uhonorowany odznaką Stowarzyszenia Filmowców Polskich

 

„To wszystko wydaje mi się snem. Gdzie bym przypuszczał, jako mały chłopiec uciekający z getta, że kiedyś będę witany w tym mieście takimi brawami? To dla mnie ogromne wzruszenie, dziękuję!” – powiedział Roman Polański, odbierając odznakę Stowarzyszenia Filmowców Polskich podczas środowej gali „Scoring4Polański” w Krakowie. Tak, jak we wtorek w katowickiej NOSPR, tak i w środę w Centrum Kongresowym ICE Kraków publiczność przywitała bohatera wieczoru owacją na stojąco.

Uroczysta gala „Scoring4Polański”, poświęcona muzyce skomponowanej do filmów jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina odbyła się 25 maja. Publiczność wypełniającą po brzegi salę audytoryjną Centrum Kongresowego ICE Kraków przywitał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który – w imieniu Jacka Bromskiego kierującego jedną z największych polskich instytucji skupiających ludzi kina – wręczył Romanowi Polańskiemu odznakę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, obchodzącego w tym roku pięćdziesiątą rocznicę istnienia. „To wyróżnienie otrzymało kilku najwybitniejszych twórców z naszego kraju, którzy rozsławili polską kinematografię na świecie. Większość odznak wręczana jest w Warszawie, tylko ta jedna – w Krakowie, który jest przecież domem naszego bohatera. Chciałbym podziękować panu za to, że wywodząc się z tego miasta i idąc dalej w świat, nie zapomniał pan o nim” – powiedział prezydent Majchrowski wzruszonemu artyście. Wieczór wypełniły kultowe tematy muzyczne z najważniejszych filmów Romana Polańskiego. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Gandawie Sir Dirka Brossé zaprezentowała takie arcydzieła, jak „Tess” i „Lokator” Philipe’a Sarde’a, „Śmierć i dziewczyna”, „Pianista” oraz „Dziewiąte wrota” Wojciecha Kilara czy „Frantic” Ennia Morriconego, z zachwycającą partią gitary basowej w wykonaniu Łukasza Bebłota. Legendarne motywy trąbkowe z „Chinatown” (Jerry Goldsmith), „Noża w wodzie” i „Dziecka Rosemary” (Krzysztof Komeda) wykonał niezastąpiony Tomasz Stańko, którego krakowska publiczność nie chciała puścić ze sceny. Stańko był również gościem Maciej Obara International Quartet, który przygotował dla festiwalowej publiczności aranżacje jazzowych tematów Krzysztofa Komedy – „Matnię”, „Nieustraszonych pogromców wampirów” oraz kołysankę z etiudy dyplomowej „Dwaj ludzie z szafą”, od której rozpoczęła się dziesięcioletnia współpraca i przyjaźń artystów i do której sam Polański powraca myślami najchętniej.

W finale koncertu – suity z „Rzezi” i „Autora widmo”, przygotowane specjalnie na potrzeby FMF przez francuskiego kompozytora i gościa festiwalu, Alexandre’a Desplata. Artysta został we wtorek uhonorowany drugą w historii Nagrodą im. Wojciecha Kilara – statuetkę odebrał z rąk dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabeli Helbin podczas gali inauguracyjnej „Scoring4Polański” w katowickiej siedzibie NOSPR. „Droga muzyka jest kręta i trudna, chyba że spotyka się na niej partnerów, którzy potrafią słuchać i pozwalają naszej wyobraźni swobodnie fruwać. Takim właśnie człowiekiem jest Roman Polański. To idealny partner. Praca z nim wiąże się zawsze z ogromną przyjemnością. A przecież zdarzają się w naszej profesji trudne relacje” – uważa Alexandre Desplat.

Dotychczas francuski kompozytor oprawił dla Polańskiego trzy obrazy – „Autora widmo”, „Rzeź” i „Wenus w futrze”. Wiadomo jednak, że reżyser pracuje już nad kolejnym filmem – zdjęcia ruszą prawdopodobnie wiosną 2017, a muzykę skomponuje Alexandre Desplat. 

;