Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma

Wydarzenia:

Religie

ŚDM: grekokatolicy z całego świata na liturgii w nowohuckiej „Arce Pana”

kościół arka pana w krakowie nowej hucie fot. Krzysztof Petela Kościół Matki Bożej Królowej Polski - Arka Pana w Nowej Hucie

„Przynoście nadzieję waszemu Kościołowi i narodowi!” – zaapelował do młodych abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który 30 lipca przewodniczył Mszy św. w obrządku bizantyjsko-ukraińskim w nowohuckim kościele „Arce Pana” w Krakowie. Liturgię z udziałem ponad 2 tys. młodych grekokatolików, uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, współcelebrowało około dwudziestu biskupów z Ukrainy, Węgier, Kanady i Polski oraz prawie stu kapłanów.

Abp Szewczuk zwracając się do młodych nawiązał do słów papieża Franciszka sprzed kilku dni, gdy przestrzegł młodzież, by nie przyjmowała postawy emerytów. „Gdy was papież zapytał, czy czasami nie chcecie zostać przedwczesnymi emerytami. Mając 19-20 lat składają ręce nie podejmując gry, poddają się bez walki. A wyście powiedzieli, że nie chcecie takimi być” – podkreślił i zachęcił młodych, by w sposób żywy i autentyczny byli świadkami nadziei.


„Przynoście nadzieję waszemu Kościołowi i narodowi!” – dodał nagrodzony na koniec oklaskami metropolita. Duchowny podkreślił, że to młodzi powinni zmienić świat i podziękował im za to, że w polskich rodzinach pełnią funkcję ambasadorów pojednania i przyjaźni pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Z patriarchą przy ołtarzu stanęli liczni greckokatoliccy biskupi. Wśród nich był także biskup z Saskatoon w Kanadzie Bryan Bayda, który od lat bierze udział w Światowych Dniach Młodzieży. W rozmowie z KAI duchowny przyznał, że krakowska edycja ŚDM to szósta, w której uczestniczy. Tym razem został tu zaproszony przez Papieską Radę ds. Świeckich do wygłoszenia katechez dla młodzieży.

„Dla mnie jest jasne, że te ŚDM są najlepiej zorganizowane, jeśli chodzi o dojazd, rozmieszczenie pielgrzymów. Pięknie posłużyły Błonia do inauguracyjnej ceremonii powitania Ojca Świętego, do Drogi Krzyżowej. Wszystko zostało tam rozplanowane bardzo efektywnie. Podobnie jak dojazd. Podróż przez centrum jest trudna, ale możliwa” – dodał i przyznał, że był pod wrażeniem Drogi Krzyżowej na Błoniach.

Biskup przybył do Krakowa z 50-osobową grupą grekokatolików z Saskatoon. Odwiedzili Lwów i inne miejsca na Ukrainie. Byli pod wrażeniem Wadowic. Zwiedzili KL Auschwitz-Birkenau i Kopalnię Soli w Wieliczce.

Christie Samborski ze swoją siostrą Louise przyjechały do Krakowa z Toronto i przyznają, że są pod wrażenie doświadczenia wspólnoty podczas ŚDM w Krakowie. „Dziś rano, gdy grekokatolicy z całego świata modlili się razem w swoim własnym rycie - to było coś wspaniałego” – zapewniła. „Wszyscy się tu uśmiechają. Widać powszechną radość. Przyjazd tu był dla nas wyzwaniem, nie był łatwy. Ale warto było” – dodaje jedna z kanadyjskich sióstr.

Sobotnia modlitwa w „Arce Pana” zakończyła się wspólnym zdjęciem na placu przed kościołem.

Od 27 lipca młodzież z Kościoła Greckokatolickiego uczestniczyła w specjalnych katechezach w modlitwach w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie. Brali udział w Mszach, nieszporach, a po przyjeździe papieża w wydarzeniach z jego udziałem.

W samej nowohuckiej parafii, jak poinformował jej wikary ks. Krzysztof Piechowicz, gości 540 grekokatolików z Ukrainy oraz około 20 osób z USA. Wśród pielgrzymów jest także około 30 księży z rodzinami. Większość z nich zamieszkała w rodzinach, część została zakwaterowana w szkołach.

Na Światowe Dni Młodzieży oficjalnie zarejestrowało się kilka tysięcy Ukraińców – grekokatolików i rzymskich katolików – poinformował Ores Hevak, sekretarz komisji ds. młodzieży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Możliwe jednak, że do Polski na ŚDM przybyło znacznie więcej Ukraińców.

Do Polski na ŚDM Przybyło 16 biskupów greckokatolickich: z Ukrainy, z Kanady, USA i Polski. Pielgrzymi ŚDM przybyli z Ukrainy zachodniej jak i wschodniej. Są także osoby terenów objętych wojną. Język ukraiński, po raz pierwszy jest jednym z oficjalnych języków ŚDM. Wolontariusz z Ukrainy zapali ogień podczas finalnej liturgii ŚDM.

;