Polska
Sejm przyjął specustawę dotyczącą ŚDM
Specustawa mająca ułatwić organizację Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka w Polsce to jeden z aktów prawnych przyjętych przez posłów w ostatnim dniu 14. posiedzenia Sejmu.
Posłowie uchwalili ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty papieża Franciszka oraz Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016. Specustawa określa m.in. zadania administracji publicznej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz bezpieczeństwa medycznego i transportowego podczas tych wydarzeń. W ustawie uregulowano również zasady współpracy organów administracji publicznej i organizatora Światowych Dni Młodzieży - Archidiecezji Krakowskiej.
Nowa ustawa musiała być przyjęta, bo do wydarzeń o charakterze religijnym nie stosuje się przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Specustawa m.in. przyznaje Policji takie uprawnienia, jak w przypadku imprez masowych. Zgodnie ze specustawą, plan zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży zostanie opracowany przez właściwego wojewodę w porozumieniu z organizatorem ŚDM. Plan ma być przekazany Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, Szefowi Biura Ochrony Rządu oraz Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – nie później niż do 15 maja 2016 r. Specustawa przewiduje też m.in., że w określonych przypadkach, do zamówień na dostawy, usługi, lub roboty budowlane realizowanych w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży możliwe będzie niestosowanie zapisów ustawy Prawo zamówień publicznych.
Kluczową zmianą w porównaniu z projketem rządowym jest przeniesienie odpowiedzialności za przygotowanie planów zabezpieczenia wydarzenia na wojewodę małopolskiego.
Prace nad specustawą będą kontynuowane w Senacie.