Polska
Sejm uczcił 40-lecie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!” – wołał papież Jan Paweł II 40 lat temu, 2 czerwca 1979 r., podczas swej pierwszej mszy świętej odprawionej na polskiej ziemi, na pl. Zwycięstwa w Warszawie. Te słowa zapadły głęboko w zbiorową pamięć Polaków, stając się sygnałem do niezwykłych przemian" – tak na wstępie głosi uchwała Sejmu, przyjęta we czwartek 16 maja podczas 81. posiedzenia Sejmu.
Dokument przypomina o zbliżającej się 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 30. rocznicy odrodzenia Senatu. „Obudzeni jako naród przez Jana Pawła II, znaleźliśmy w sobie siłę, by wbrew przemocy i kłamstwu budować sferę wolności w ofiarnej działalności opozycji demokratycznej oraz w ramach wielkiego ruchu "Solidarność”. Zmierzając ku niepodległości, witając papieża podczas jego kolejnych pielgrzymek, Polacy wołali: „Nie ma wolności bez Solidarności” - podkreślono w uchwale.
Jej treść odnosi się także do rocznicy częściowo wolnych wyborów sprzed 30 lat. Wspominane są wydarzenia, które prowadziły do spełnienia marzeń Polaków o wolności i niepodległości. „4 czerwca 1989 r. Polacy mogli po raz pierwszy, choć jeszcze w formie bardziej plebiscytowej niż realnie demokratycznej, potwierdzić swoje niepodległościowe aspiracje w akcie wyborczym. Ówczesny obóz „Solidarności” odniósł spektakularne zwycięstwo w wolnych wyborach do Senatu, a w kontraktowych wyborach do Sejmu zdobył wszystkie mandaty, których dotyczyła autentyczna rywalizacja. Klęska komunistów w wyborach otworzyła drogę do odbudowy demokracji i przywrócenia suwerenności Polski, a następnie, jesienią 1989 r., do demokratycznych przemian w państwach sowieckiej strefy wpływów" - czytamy w uchwale.