Polska
Sekretarz Generalny KEP: Targi Wydawców Katolickich są promocją słowa pisanego
Targi Wydawców Katolickich są promocją słowa pisanego, które pomimo zmian na świecie nie traci swojej wartości. Dziękuję, że ta inicjatywa pomaga docierać do jak najszerszego grona odbiorców – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński, podczas uroczystości otwarcia XXVIII Targów Wydawców Katolickich. Rozpoczęły się one w Warszawie 20 kwietnia i potrwają do 23 kwietnia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Organizatorem Targów Wydawców Katolickich jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a jego Partnerem – Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Zlokalizowana w Arkadach Kubickiego sala wystawowa została otwarta dla zwiedzających w czwartek, 20 kwietnia, o godz. 10.00. Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia Targów miała miejsce o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Wziął w niej udział, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, jej sekretarz generalny bp Artur G. Miziński.
W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie swoją ofertę prezentuje ponad 120 wystawców z Polski, Ukrainy i Białorusi. To niemal 15 tys. tytułów najciekawszych publikacji wydanych w ostatnich latach.
– Spotykamy się w okresie trudnym dla branży wydawniczej. Okres pandemii COVID-19 rozpoczął trudny czas dla gospodarki, a więc także podmiotów zajmujących się produkcją, promocją i sprzedażą publikacji książkowych. Zawirowania ekonomiczne stanowiące konsekwencję wojny w Ukrainie również negatywnie wpływają na kondycję finansową Polaków. Jednak książka od zawsze stanowi ważny element życia społecznego
i kulturalnego naszego kraju. Jestem przekonany, że jej jakość i zainteresowanie, jakie wzbudza wśród czytelników przełożą się na znakomitą frekwencję odwiedzających – podkreśla ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Targów i prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Tegoroczne TWK to początek przygotowań do jubileuszu 30-lecia organizacji jednego z najstarszych organizowanych nieprzerwanie w Polsce wydarzeń targowych dedykowanych książkom.
Tegoroczne edycja Targów nawiązuje do hasła Roku Duszpasterskiego – „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, a także do Światowych Dni Młodych Lizbona 2023 mających odbyć się pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Wydarzenie włącza się też w Rok Apelu Jasnogórskiego (70-lecie powstania), a także w Rok Mikołaja Kopernika oraz Rok Jana Matejki, aby przypomnieć ich postacie oraz zasługi, jak również postawę obywatelskiej służby narodowi.
Podczas uroczystości otwarcia Targów zostali ogłoszeni laureaci Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, przyznawanej co roku podczas Targów w 19. kategoriach. To jedyna ogólnopolska nagroda dedykowana publikacjom o tematyce religijnej i katolickiej, która od ponad dwóch dekad dokumentuje dorobek edytorskich wydawnictw publikujących szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, jednocześnie tworząc i dyktując czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności. Gala wręczenia Nagrody odbędzie w sobotę, 22 kwietnia w katedrze Diecezji Warszawsko-Praskiej pw. św. Floriana i św. Michała Archanioła o godz. 19.30.
Targom towarzyszy co roku wiele wydarzeń kulturalnych, jak spotkania autorskie, debaty a także pokazy filmowe.
W niedzielę, 23 kwietnia, o godz. 12.30 w Katedrze Warszawsko-Praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika (ul. Floriańska 3) zostanie odprawiona Msza św. w intencji wystawców i uczestników Targów. Przewodniczyć jej będzie kardynał Gerhard Müller, emerytowany Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, jeden z laureatów nagrody FENIKS.
Wszystkie bieżące informacje na temat XXVIII Targów Wydawców Katolickich dostępne będą na: www.swk.pl oraz Targi Wydawców Katolickich | Facebook.