Imieniny: Liwii, Kaliksta, Bernarda

Wydarzenia: Dzień Edukacji Narodowej

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W piątek, 13 maja, po raz pierwszy w tym roku w podróż po wodach Wisły wyruszyła barka ewangelizacyjna. Kapitanem majowego rejsu był o. Paweł Drobot, redemptorysta i misjonarz miłosierdzia, który mówił o konieczności otwierania serca na Boże miłosierdzie oraz potrzebie przebaczania.

O. Drobot odwołał się do poszczególnych fragmentów Pisma Świętego, na podstawie których unaocznił, że miłość miłosierna Boga nie jest nigdy bierna, ale zawsze wiąże się ze wzruszeniem i poruszeniem serca. "Bóg w swoim miłosierdziu tak patrzy na nas, że nawet jeśli go zdradzam, to Jego serce jest wzruszone z bólu i czułości. Jeżeli odchodzę od Niego, to Jego serce cierpi i krwawi, ale dlatego, że kocha" - nauczał.

Odniósł się na przykład do historii Józefa egipskiego. "Józef widzi swoich braci, którzy chcieli go zabić. Oni nie wiedzą, że to on. Ale jego serce jest wzruszone, bo chce ich przyjąć i przebaczyć im" - mówił, ukazując, że tak właśnie podchodzi do człowieka Bóg.

"Świat dziś potrzebuje takiego poruszenia serca, bo z niego rodzi się nowe życie, rodzi się Kościół" - dodał. Wyjaśnił, że nie chodzi o zewnętrzne przejawy uczuć czy emocji, ale głęboką przemianę. "Miłosierdzie to jest takie wewnętrzne poruszenie, które sprawia, że mam chęć do życia. Poruszenie, które sprawia, że czuję od wewnątrz tą Bożą obecność, którą chcę się dzielić" - kontynuował.

Kapłan przestrzegł przed trzema rodzajami grzechu, które oddzielają człowieka od wejścia w przestrzeń miłosierdzia - suchego realizowania prawa, życia według pragnień materialnych i cielesnych oraz uwikłania w stan niemoralności. "Człowiek niemoralny nie ma już nawet wstydu. W tej perspektywie bycie grzesznikiem to bardzo dobra rzecz, bo grzesznik wie jeszcze przynajmniej, że potrzebuje zbawienia - człowiek niemoralny często nie ma już tej świadomości" - stwierdził.

Na zakończenie o. Drobot zachęcił do otwierania serca na przebaczenie wobec wszystkich ran zadanych nienawiścią drugiego człowieka, stwierdzając, że właśnie na tym polega misja miłosierdzia - otwieraniu się na Boże zbawienie w wymiarze przebaczenia i przekazywaniu go dalej.

 

Zwieńczeniem wieczornego rejsu była wspólna modlitwa, podczas której zebrani prosili o łaskę daru przebaczenia oraz uwielbiali Boga. Rejsy ewangelizacyjne pod hasłem „Kerygmat Miłosierdzia na Barce” organizują Krakowska Żegluga Pasażerska, Radio nowohuckie.PL i Fundacja nowohuckie.PL.

 

Źródło:
;