Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda

Wydarzenia: Światowy Dzień Muffinka

Polska

Siostra Bałchan prosi o wsparcie budowy żłobka i centrum dla dzieci w Katowicach

 fot. Facebook.com

Nowoczesne centrum dla dzieci wspierające rozwój najmłodszych i uczące rodziców budowania bezpiecznych więzi chce w Katowicach wybudować s. Anna Bałchan SMI ze Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. M. Niepokalanej.

 

„Chcemy stworzyć miejsce, które będzie wspierać dzieci w rozwoju, a rodziców, samotnych rodziców i dziadków w budowaniu bezpiecznych więzi i mówieniu językiem miłości” – zapowiada s. Anna Bałchan SMI ze Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. M. Niepokalanej, które stoi za budową Centrum Opiekuńczo-Rozwojowego im. św. Józefa w Katowicach.

Centrum zapowiada się wyjątkowo. Najmłodsi będą mogli uczyć się „wielozmysłowego doświadczania świata”. W katowickim ośrodku dla dzieci będą mobilne ściany w różnych kolorach, podgrzewane podłogi o stałej temperaturze, wysokiej jakości sprzęt do muzykoterapii, wyposażenie i zabawki z materiałów naturalnych uczące samodzielności.

„Mamy działkę, gotowy projekt, rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy. Udało nam się już zebrać 116,377 tys. zł. By rozpocząć budowę potrzebujemy jeszcze ok. 300 tys. zł” – informuje s. Bałchan. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na pierwszy etap budowy Centrum: roboty ziemne, fundamenty, piwnice, stropy.

Celami Centrum Opiekuńczo-Rozwojowego im. św. Józefa są profesjonalna opieka dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, przygotowanie zawodowe kobiet do podjęcia pracy (staże i kursy zawodowe), szczególne wsparcie rodziców samotnie wychowujących dzieci, przeciwdziałanie przemocy i rozwój umiejętności wychowawczych. Ośrodek będzie też prowadził warsztaty dla rodziców i dziadków oraz tych, dla których jest ważne tworzenie więzi rodzinnych i wspieranie dziecka w indywidualnym rozwoju.

„Zbudujmy coś dobrego” – zachęca s. Bałchan i po szczegóły odsyła na stronę o tej właśnie nazwie: www.budujemycosdobrego.pl.

Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. M. Niepokalanej od 2001 r. towarzyszy kobietom i ich rodzinom w sytuacjach kryzysowych. „Stworzyliśmy centrum pomocy terapeutycznej, prawnej, oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy dla kobiet i kobiet z dziećmi, ofiar przemocy, współczesnych form niewolnictwa. Nasze działania zmierzają do tego, aby pomagać rozpoczynać proces życiowych zmian” – mówią o swojej działalności.

Prezesem i współzałożycielem Stowarzyszenia PoMOC jest s. Anna Maria Bałchan – teolog, terapeuta, od wielu lat pracuje w Miejskiej Komisji Przeciwdziałania Przemocy, MSW, działa na rzecz przeciwdziałania przemocy i niewolnictwu, wielokrotnie nagradzana za dokonania w tym zakresie.

Źródło:
;