Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Wydarzenia: Dzień Czerwonego Kapturka

Małopolska

Siostry Benedyktynki ze Staniątek zapraszają na koncert na rzecz klasztoru

 fot. Materiały prasowe

29 marca 2015 (niedziela) o godz. 16.00 w kościele Opactwa św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach odbędzie się koncert na rzecz klasztoru. Maria Pomianowska i Aleksandra Kauf zaśpiewają i zagrają na staropolskich fidelach kolanowych. Wstęp za dobrowolną ofiarą na rzecz ogrzania i remontu opactwa.

 

Maria Pomianowska, badaczka i znawczyni kultury ludowej i tradycyjnej dotarła do najdawniejszych pieśni związanych z okresem Wielkiego Postu. Pieśni, które były śpiewane w dawnych czasach w oddalonych od głównych skupisk ludzkich enklawach, zachowały dzięki temu swój świeży niepowtarzalny oryginalny charakter. Możemy teraz, w dobie rewolucji technologicznych, powrócić do korzeni naszej kultury i przenieść się wraz z artystką oraz jej studentką Aleksandrą Kauf do czasów bardzo archaicznych i przypomnieć sobie utwory, dawniej przekazywane tylko w tradycji ustnej, śpiewane na ziemiach polskich w okresie wielkanocnym.

W programie: Improwizacja na Wielką Sobotę, Wielkopostna melodia ludowa z Suraża – Lament Matki Bolesnej, Wielkopostna melodia ludowa z Zambrowa – Rozmyślajmy dziś wierni chrześcijanie, Cyprian Bazylik – Mądrość Ojca, Wielkopostna melodia ludowa z Łomży – Wysłuchaj Stwórco łaskawy, Jakub z Todi – Stała Matka Bolesna, Wielkopostna melodia – Bądź pozdrowion..., Wielkopostna melodia – Płacz, płacz...

Źródło:
;