Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Pod oknem

Siostry z Łagiewnik pokażą celę, w której zmarła św. Siostra Faustyna

 fot. Materiały prasowe

W najbliższą niedzielę, w wigilię liturgicznego wspomnienia św. Siostry Faustyny, siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia udostępnią celę, w której zmarła Apostołka Miłosierdzia. W tym samym czasie w klasztornej kaplicy aktorzy będą odczytywać fragmenty „Dzienniczka”.

 

5 października Kościół wspomina św. Siostrę Faustynę. W krakowskich Łagiewnikach, gdzie zmarła Apostołka Miłosierdzia, ten dzień szczególnie będzie świętowany w najbliższą niedzielę 4 października.

Wigilia liturgicznego wspomnienia św. Siostry Faustyny rozpocznie się tradycyjnym nabożeństwem w Godzinie Miłosierdzia – Koronką w kaplicy, w której znajdują się relikwie autorki „Dzienniczka”. Po modlitwie w kaplicy będzie możliwość zobaczenia dawnej klasztornej infirmerii, w której 5 października 1938 roku zmarła Siostra Faustyna Kowalska.

„Zaprowadzimy wszystkich chętnych do pokoju, w którym 77 lat temu z uśmiechem na twarzy umierała św. Faustyna. To niezwykła okazja, która zdarza się dopiero drugi raz w historii naszego klasztoru. A ten wyjątek z okazji szczególnego patronatu św. Faustyny, aby przybliżyć ją młodym przygotowującym się do ŚDM 2016” – zapowiadają siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

W tym samym czasie, czyli między 15.30 a 17.30 w klasztornej kaplicy przewidziano głośną lekturę fragmentów duchowego pamiętnika Siostry Faustyny. „Wszystkim, którzy będą oczekiwać na wejście do celi Siostry Faustyny chcemy dać czas na to, żeby zbliżyli się do niej duchowo, żeby mogli ją lepiej poznać” – mówi s. Gaudia Skass ZMBM.

Siostry przygotowały wybór cytatów z „Dzienniczka”, które w niedzielę odczytają aktorzy – Beata Paluch, Maciej Słota i Maciej Musiał. „Tekstów tak intymnych, tak bardzo osobistych, mówiących o miłości Pana Boga, nie mógłby przeczytać zimny profesjonalista ale musi to zrobić profesjonalista z gorącym sercem” – dodaje s. Gaudia.

Siostra Faustyna Kowalska zmarła 5 października 1938 o godzinie 22:45, do ostatniej chwili zachowując świadomość. Została pochowana w grobowcu na cmentarzu zakonnym w Łagiewnikach. 25 listopada 1966 jej szczątki przeniesiono do kaplicy klasztornej. Do beatyfikacji relikwie spoczywały w naturalnych rozmiarach trumnie. Obecnie znajdują się w sarkofagu na ołtarzu, pod słynącym łaskami obrazem Jezu ufam Tobie. Relikwiarz został odsłonięty w dzień beatyfikacji zakonnicy, 18 kwietnia 1993. Świętą Siostra Faustyna została ogłoszona 30 kwietnia 2000 roku przez Jana Pawła II.

Źródło:
;