Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Kulturalnie

Skarby franciszkanów prezentowane w Wieliczce

ornat ze świętym franciszkiem fot. Klasztor Franciszkanów OFMConv w Krakowie

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na spotkanie z o. dr Franciszkiem Solarzem pt. „Skarby klasztoru franciszkanów konwentualnych w Krakowie” 11 października 2016 r. o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Wstęp wolny

 

Spotkanie towarzyszy ekspozycji „PAX ET BONUM. Zakony Franciszkańskie w Polsce” prezentowanej w Zamku Żupnym. Można ją oglądać tylko do 16 października. Wystawa prezentuje niemożliwe do oglądania na co dzień skarby zakonów (obrazy, szaty i paramenty liturgiczne, księgi oraz dokumenty) i pokazuje życie w klasztorach na współczesnej fotografii krakowskiego artysty fotografika Michała Grychowskiego.

Na szczególną uwagę zasługują dokumenty związane z solnymi nadaniami dla klasztorów franciszkańskich. Władcy polscy, już od poł. XIII w., wielokrotnie przeznaczali sól lub część dochodów z żup krakowskich dla klasztorów klarysek w Krakowie, Starym Sączu oraz Wrocławiu.

Innym ważnym powodem prezentowania zakonu franciszkańskiego w Wieliczce jest jego stała obecność w mieście od końca XVI w. Według tradycji, już od 1592 r. w wielickiej parafii św. Klemensa bernardyni z Krakowa sprawowali codzienną opiekę duszpasterską nad pracownikami Żupy Wielickiej (włącznie ze zjazdami pod ziemię do ciężko rannych).

Także w kopalni odnajdziemy ślady Braci Mniejszych. W solnej kaplicy Św. Antoniego z 1698 r. (I poziom kopalni soli) znalazły się wizerunki świętych, których kult propagowali franciszkanie-reformaci: Antoni Padewski, Franciszek z Asyżu, Dominik, apostołowie Piotr i Paweł, Piotr z Alkantary i Kazimierz Królewicz. Ponadto przed ołtarzem głównym ustawiono dwie solne figury klęczących mnichów. Zapewne wpływ na taki program ikonograficzny mieli wieliccy reformaci, którzy później objęli Służbę Bożą w tej podziemnej kaplicy.

Autorem wystawy jest kustosz Marek Skubisz.

;