Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Wspomnienia

"Składam moje cierpienie w ofierze za Kościół i świat. Tobie, Maryjo, powtarzam: +Totus Tuus ego sum+"

fatima fot. Krzysztof Petela

13 maja 2020 roku we wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej, mija 39 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II.

13 maja 1981 roku o godz. 17.19 podczas środowej audiencji na Placu Świętego Piotra płatny morderca Mehmet Ali Agca dokonał zamachu na Jana Pawła II. Ojciec Święty został zraniony w brzuch, prawy łokieć i wskazujący palec lewej ręki. Rany odniosły także dwie stojące w pobliżu kobiety. Ciężko rannego papieża zawieziono najpierw do przychodni watykańskiej. Osobisty papieski lekarz doktor Renato Buzzonetti podjął decyzję o natychmiastowym przewiezieniu do kliniki im. Agostiono Gemellego w Rzymie. W karetce stan Ojca Świętego coraz bardziej się pogarszał. Jan Paweł II wspominał w swojej ostatniej książce „Pamięć i tożsamość”: „Pamiętam tę drogę do szpitala. Zachowałem jeszcze przez pewien czas świadomość. Miałem poczucie, że przeżyję. Cierpiałem, był powód do strachu, ale miałem taką dziwną ufność. Mówiłem do księdza Stanisława Dziwisza, że wybaczam zamachowcowi. Co działo się w szpitalu, już nie pamiętam". Lekarzom podczas pięciogodzinnej operacji udało się powstrzymać upływ krwi oraz pozszywać rozszarpane kulami narządy wewnętrzne. Papież przeszedł dwie transfuzje krwi. Gdy pierwszą z nich organizm odrzucił, lekarze ze szpitala pośpiesznie oddawali swoją krew. W niedzielę 17 maja 1981 Jan Paweł II za pośrednictwem Radia Watykańskiego powiedział: „Jestem szczególnie bliski dwóm osobom zranionym wraz ze mną oraz modlę się za brata, który mnie zranił, a któremu szczerze przebaczyłem. Zjednoczony z Chrystusem, Kapłanem-Ofiarą, składam moje cierpienie w ofierze za Kościół i świat. Tobie, Maryjo, powtarzam: +Totus Tuus ego sum+".1

Zamach nastąpił co do minuty o tej samej porze, co objawienie Matki Bożej w Fatimie. 13 maja 1917 roku w Fatimie, w Portugalii, Matka Boża ukazała się trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Nakazała im modlitwę różańcową oraz pokutę za grzeszników, a dla uproszenia pokoju w świecie – nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Podczas ostatniego objawienia 13 października 1917 roku dzieci usłyszały, że Pani, z którą rozmawiają jest Matką Bożą Różańcową, przybywającą wezwać ludzi do codziennej modlitwy różańcowej.

Z objawieniami w Fatimie związane są tzw. trzy tajemnice fatimskie. Pierwsze dwie ujawnione zostały już kilkadziesiąt lat temu.  Ostatnią tajemnicę Jan Paweł II przedstawił światu w 2000 roku. Zgodnie z orędziem Matki Bożej zawartym w trzeciej tajemnicy fatimskiej biały kapłan ginie od kuli z broni palnej. W relacji Łucji zapisano: „ Zobaczyliśmy w nieogarnionym świetle, którym jest Bóg, "coś podobnego do tego, jak widzi się osoby w zwierciadle, kiedy przechodzą przed nim", biskupa odzianego w biel "mieliśmy przeczucie, że to jest Ojciec Święty". Wielu innych biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnic wchodzących na stromą górę, na której szczycie znajdował się wielki krzyż zbity z nieociosanych belek jak gdyby z drzewa korkowego pokrytego korą; Ojciec Święty, zanim tam dotarł, przeszedł przez wielkie miasto w połowie zrujnowane, pół drżący, chwiejnym krokiem udręczony bólem i cierpieniem, szedł, modląc się za dusze martwych ludzi, których ciała napotykał po swojej drodze; doszedłszy do szczytu góry, klęcząc u stóp wielkiego krzyża został zabity przez grupę żołnierzy. ” 2

Sam Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie podczas zamachu dokonanego na jego życie właśnie 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra. W 2000 roku Watykan ogłosił, że treścią „trzeciej tajemnicy fatimskiej” był zamach na ojca świętego. Przestrzelony pas papieskiej sutanny znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Pocisk, którym Ali Agca strzelał do papieża, został umieszczony jako wotum w koronie Matki Bożej w sanktuarium w Fatimie.

 

 

Bibliografia:

  1. Andrew Apostoli CFR, „Fatima. Orędzie nadziei na dzisiejsze czasy”, Kraków 2012.
  2. Miguel Aura, „Tajemnica fatimska a pontyfikat Jana Pawła II”, Poznań 2002.

Źródła:

1https://dzieje.pl/content/zamach

2http://www.modlitewnik.com.pl/aktualnosci/6-trzecia-tajemnica-fatimska

Oceń treść:
Źródło:
;