Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Wspomnienia

Skoczów pamięta o wizycie bł. Jana Pawła sprzed 17 lat

 fot. wikipedia.org

Pieśń „Barka” zagrana przez trębaczy na wzgórzu Kaplicówka w Skoczowie upamiętniła 17. rocznicę pobytu w tym miejscu Jana Pawła II. 22 maja 1995 roku podczas Eucharystii z udziałem pielgrzymów z diecezji bielsko-żywieckiej oraz całej Polski papież apelował o ludzi sumienia.

Dziś w ramach rocznicowych obchodów odbyła się uczniowska sztafeta „Szlakiem Jana Pawła II”, która przebiegła spod stadionu na Kaplicówkę. Tam spotkali się wszyscy uczniowie klas 1-6 i nauczyciele skoczowskiej Szkoły Podstawowej nr. 3, która 7 lat temu otrzymała nazwę Jana Pawła II. Złożono kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem.

Na wzgórzu trębacze Czesław i Tomasz Greniowie odegrali a uczestnicy spotkania zaśpiewali "Barkę". Następnie w auli szkolnej odbył się wernisaż fotografii Grzegorza Gałązki i promocja albumu "Beatus", a także koncert zespołu "Promyczki Dobra" z Nowego Sącza.

Dziś wieczorem w skoczowskim kościele parafialnym, odbędzie się koncert kameralny "Janowi Pawłowi II".

21 maja 1995 roku w Ołomuńcu Jan Paweł II kanonizował błogosławionych Zdzisławę z Lemberku i Jana Sarkandra. Następnego dnia przybył do rodzinnego miasta świętego, Skoczowa. Tutaj spotkał się ze wspólnotą luteran, odprawił Mszę św., przewodniczył też modlitwie „Regina Coeli”. Następnie samochodem przejechał do  Bielska-Białej. Z mieszkańcami miasta spotkał się na krótko na płycie dworca PKS. Stąd udał się do Żywca, gdzie na rynku przewodniczył nabożeństwu. Kilka minut po 19 odleciał do Ostrawy.

W homilii wygłoszonej na skoczowskim wzgórzu Kaplicówka podczas Mszy dziękczynnej za kanonizację Jana Sarkandra papież wypowiedział słynne słowa wzywające do troski o ład moralny.

„Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!” – mówił papież 22 maja 1995 roku na Kaplicówce. Mszę św. koncelebrowało około 100 biskupów na czele z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem, metropolitą Pragi kard. Miloslavem Vlkiem, metropolitą ołomunieckim abp. Janem Graubnerem i abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem z Moskwy.

Obecni byli też m.in. prezydent Lech Wałęsa z małżonką, premier Józef Oleksy z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu. Mimo niepogody – całe wzgórze pokryte było błotem – przybyło ok. 300 tys. wiernych ze wszystkich stron Polski.

Źródło:
;