Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Świat

Ślady św. Maksymiliana wciąż są w Japonii żywe

święty maksymilian maria kolbe fot. Miguel Palafox / wikipedia.org

Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej w Japonii obchodziły 70. rocznicę istnienia zgromadzenia. Ich duchowym ojcem jest św. Maksymilian Maria Kolbe, a założycielem o. Mieczysław Maria Mirochna, następca o. Maksymiliana w japońskim Niepokalanowie. Siostry przygotowały wystawę prezentującą działalność klasztorów w Japonii, Polsce, Korei Płd. i w Wietnamie.


Uroczystości rocznicy powstania zgromadzenia rozpoczęły się Mszą dziękczynną celebrowaną przez arcybiskupa diecezji Nagasaki Josepha Mitsuaki Takami. W pozdrowieniu po Mszy matka generalna s. Kalista Nishimura zachęciła siostry, aby zgodnie z testamentem ojca założyciela żyły duchem św. Maksymiliana M. Kolbe. „Zakończył się okres, kiedy nasza działalność koncentrowała się na pomocy społecznej” – powiedziała. Dodała, że zaczyna się etap pracy nad jasnym określeniem duchowości zgromadzenia, które ma oddziały w czterech krajach.

Matka wicegeneralna Dorota Drozdowska uważa, że rocznica jest okazją do refleksji nad prowadzeniem Opatrzności Bożej ale i do spojrzenia w przyszłość. „Musimy sobie zadać pytanie, w jaki sposób z nową gorliwością i zapałem kroczyć drogą charyzmatu, który został nam dany i zadany” – powiedziała.

Pozdrowienie dla sióstr w Japonii przesłał ks. Józef Niżnik, który od ponad 35 lat jest duchowym opiekunem sióstr w Polsce. Zwrócił uwagę, że zgromadzenie powstało w Japonii, gdzie jest bardzo mało katolików, a założycielem jest polski franciszkanin, który pracował z o. Maksymilianem M. Kolbe. Wskazał na piękno charyzmatu zgromadzenia, polegające na całkowitym oddaniu się Niepokalanej i zachęcił do dążenia do świętości. Błogosławieństwa udzielił siostrom o. Jan Yamaguchi, gwardian klasztoru franciszkanów konwentualnych, założonego przez św. Maksymiliana M. Kolbe 89 lat temu w Nagasaki.

Wszystkie klasztory połączyły się przez internet i siostry w czterech językach odmówiły dziękczynny różaniec oraz zaśpiewały „Po górach, dolinach”, ulubioną pieśń ojca założyciela. Widzialną więzią łączącą wszystkie wspólnoty w różnych krajach był pamiątkowy plakat, który od kwietnia wędrował przez wszystkie klasztory zgromadzenia.

Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej mają 11 klasztorów i 100 sióstr w Japonii, 5 klasztorów w Polsce, w których jest 40 sióstr, klasztor w Korei oraz kandydatki do zakonu w Wietnamie. Siostry sprawują w Japonii opiekę nad 7 domami dla osób niepełnosprawnych i nad firmą, w której pracują niepełnosprawni. Prowadzą dwa przedszkola i dom starców. W Japonii posługują obecnie 3 franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej z Polski.

Oceń treść:
Źródło:
;