Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Komentarze

Słowa Papieża o rodzinie dotyczą całego Kościoła

 fot. Medol / wikipedia.org

Komentujący drugi dzień papieskiej pielgrzymki w Ekwadorze zwracają uwagę, że Ojciec Święty skupił się na problematyce rodzinnej, która ma swoje przełożenie na Kościół powszechny a nie tylko lokalny.

 

„Tematem tego dnia była rodzina, jeden z najważniejszych dziś dla Kościoła tematów – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Federico Lombardi. – Również tu w Ekwadorze jest to sprawa bardzo ważna. Dzięki podjęciu tego tematu podróż wpisuje się również w kontekst Kościoła powszechnego, który bardzo intensywnie zajmuje się w tych miesiącach rodziną. Po południu Franciszek powrócił do Quito i znowu były spotkania z setkami tysięcy wiernych. Muszę przyznać, że robi na mnie największe wrażenie, jak wielu ludzi pomimo niesprzyjającej pogody przychodzi na spotkania z Papieżem, wyczekuje go na trasach przejazdu. Jest to bardzo piękne i świadczy o wspaniałej gościnności, jaką Ekwadorczycy okazują Papieżowi” – powiedział watykański rzecznik.

Mówiąc w Guayaquil o problemach rodziny, Franciszek dotknął otwartej rany tamtejszego społeczeństwa – zauważa ks. Gladimiro Pachez Cruz, ekwadorski kapłan, który uczestniczył w Eucharystii. Przypomina on, że rodziny w Ekwadorze często są rozbite na skutek migracji zarobkowej.

„W latach 90. Ekwador przeżywał dotkliwy kryzys gospodarczy. Wielu ludzi wyjechało do Europy za pracą. Ojcowie rodzin, a niekiedy całe małżeństwa. Dzieci natomiast pozostały na miejscu, z mamą albo u dziadków. Rodziny zostały rozbite. To spowodowało dużo cierpienia i doprowadziło do rozkładu moralności, a niekiedy i wiary. Bo żyje tu całe pokolenie młodych, którzy pytają się: Gdzie jest ojciec, gdzie są rodzice, dlaczego mnie porzucili?. Dlaczego Pan Bóg pozwala na taki świat? Rodzice przysyłają pieniądze, opowiadają o Europie niesamowite rzeczy, często fałszywe, ale nie ma ich na miejscu. Młodym brakuje ich obecności i miłości. A zatem rodziny są rozbite. Brakuje tego, o czym mówił Papież: oparcia rodziny na mojej służbie innym, a nie na wysługiwaniu się innymi”.

Źródło:
;