Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Z Bogiem

„Słuchać, żeby usłyszeć” – rekolekcje adwentowe na ziemi oświęcimskiej

plakat fot. cdim.pl

W dniach 3-5 grudnia br. w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbędą się adwentowe rekolekcje „Słuchać, żeby usłyszeć”, które poprowadzi ks. prof. Łukasz Kamykowski.

 

– Po 8 latach wracamy do korzeni – mówi ks. dr Paweł Baran, dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. – Idea rekolekcji zrodziła się pod koniec lat 90. dla środowiska akademickiego. Rekolekcje odbywały się kilka razy w ciągu roku i gromadziły ludzi, którzy właśnie tutaj, w miejscu tak mocno naznaczonym historią, chcieli usłyszeć głos Boga – wyjaśnia.

– Rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. Łukasz Kamykowski będą o rozeznawaniu woli Boga w kontekście naszej narodowej i jednostkowej przeszłości. Ksiądz Łukasz stracił w obozie swojego dziadka i fakt ten sprawił, że doskonale czuje on ciężar tego miejsca i wie, jak ważne jest słuchanie głosu Boga, który jest równocześnie głosem nadziei – zaznacza ks. dr Manfred Deselaers, duszpasterz na zagranicę Episkopatu Niemieckiego. – Temat rekolekcji mocno dotyka języka dialogu, a także zrozumienia samego siebie i bliźniego. Tutaj, w cieniu Auschwitz, te prawdy brzmią głębiej. Zapraszamy wszystkich, którzy szukają sensu istnienia, myśląc jednocześnie o przeszłości. Rekolekcje dużo wnoszą, ponieważ pozwalają spojrzeć na życie i indywidualne problemy z perspektywy tego wyjątkowego miejsca, a tym samym dają możliwość zrozumienia, co jest naprawdę ważne – podkreśla.

W programie rekolekcji m. in. codzienna msza św., krótkie zwiedzanie obozu Auschwitz I, wykłady, rozmowy w małych grupach, droga krzyżowa w Auschwitz-Birkenau.

Rekolekcje rozpoczną się w piątek 3 grudnia o godz. 18:00 i potrwają do niedzieli 5 grudnia do godz. 14:00. Koszt to 300 zł. dla dorosłych i 200 zł. dla studentów. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 listopada 2021 r. Więcej informacji na stronie Centrum: www.cdim.pl.

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, prowadzone przez Krakowską Fundację Centrum Informacji, Spotkań, Dialogu, Wychowania i Modlitwy, powstało w 1992 roku. Jest to instytucja katolicka, założona przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z biskupami całej Europy i przedstawicielami organizacji żydowskich. Intencją Centrum, założonego w pobliżu byłego obozu Auschwitz, jest stworzenie miejsca refleksji, edukacji, wymiany myśli i modlitwy dla wszystkich poruszonych tym, co tu się stało. Centrum ma być formą uczczenia pamięci ofiar i ma przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.

Oceń treść:
Źródło:
;