Pod oknem
Służba liturgiczna na medal
Przez cały wtorek w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce trwały diecezjalne eliminacje do XVII Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej o Puchar „Króluj nam Chryste”. Naszą archidiecezję w finale ogólnopolskim będą reprezentować ministranci i lektorzy z parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie oraz lektorzy z parafii św. Joachima w Skawinkach.
To już 16 raz, kiedy członkowie służby liturgicznej z naszych parafii spotykają się na boisku. O wejście do finału walczyły 24 drużyny – po osiem zespołów w kategoriach wiekowych: ministranci, lektorzy młodsi, lektorzy starsi. – Na przestrzeni lat turniej przeszedł wielką rewolucję. Od kilkunastu drużyn na samym początku do kilkuset obecnie – wyjaśnia ks. Jarosław Chlebda, koordynator turnieju. Dodaje również, że rozgrywki są możliwe dzięki zaangażowaniu księży organizujących poszczególne etapy, jak i opiekunów drużyn, którymi są osoby duchowne i świeckie.
Towarzyszący młodym oraz sami grający przyznają, że sportowe zmagania stanowią ważny element formacji ministranckiej. – Dzięki sportowi możemy się często widzieć i jeszcze inaczej przeżywać te nasze spotkania. Oprócz cotygodniowej zbiórki w kościele, na której są próby czy formacja, dwa razy w tygodniu gramy w piłkę na sali gimnastycznej. To przyciąga kolejnych kandydatów. Dzisiaj trzeba szukać różnych form, by dotrzeć do młodego człowieka i do jego rodziców – mówi ks. Piotr Fąfrowicz z parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie.
Lektorzy wskazują również, że zgranie jest potrzebne i na boisku, i przy ołtarzu. – Na Mszy każdy powinien być skupiony na ołtarzu, a nie zastanawiać się, jak się komunikować. Gdy już długo razem służymy, znamy się też poza kościołem, to bez słów potrafimy się zrozumieć, a to pomaga przy wypełnianiu funkcji i zachowaniu skupienia – zaznacza Kosma z parafii MB Ostrobramskiej w Krakowie.
– Dzięki wspólnemu służeniu znamy swoje słabe strony. Jak ktoś lepiej czuje się w danej funkcji, to mu ją zostawiam. Jeśli dobrze się znamy, to wiemy, co kto ma robić, więc nie musimy rozmawiać w trakcie Mszy, przechodzić z jednej strony na drugą – potwierdza Michał. – Nasze spotkania w parafii to próby, ale też trening czy inne wyjścia. Jesteśmy zgraną ekipą znajomych i przyjaciół – dodaje.
Mateusz i Łukasz z parafii Najświętszej Rodziny w Krakowie-Nowym Bieżanowie przyznają, że bez zespołu nie ma służby. A do budowania zgranej wspólnoty potrzeba spotkań – formacyjnych, integracyjnych i sportowych – oraz rozmów.
Turniej ten jest również okazją do wymiany doświadczeń z innymi lektorami i ministrantami. – Nie brakuje rywalizacji i emocji, ale można poznać i porozmawiać ze służbą liturgiczną z innej parafii. Atmosfera jest bardzo miła – dzieli się Bartek z bieżanowskiej parafii. O odpowiedni klimat rozgrywek zadbali także kibice, którzy z zaangażowaniem dopingowali swoich faworytów.
Zwycięzcy etapu diecezjalnego zagrają w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 27-28 czerwca w Kołobrzegu.
Ministrant (roczniki 2010-2014)
- Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie, ks. Piotr Fąfrowicz
- Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach, ks. Bartłomiej Znaleźniak
- Parafia św. Wojciecha BM w Mucharzu, ks. Szymon Miłek
Lektor młodszy (roczniki 2006-2009)
- Parafia św. Joachima w Skawinkach, ks. Adam Szczygieł
- Parafia NSPJ w Sułkowicach, ks. Michał Woźniak
- Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie, ks. Piotr Fąfrowicz
Lektor starszy (roczniki 2001-2005)
- Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie, ks. Piotr Fąfrowicz
- Parafia Przenajświętszej Trójcy w Łopusznej, ks. Kazimierz Foltyn
- Parafia MB Nieustającej Pomocy w Krzeszowie, ks. Bolesław Żmuda