Imieniny: Filipa, Pauliny

Wydarzenia: Dzień Matki

Dziedzictwo

Spacer po starym cmentarzu Podgórskim

 fot. mat. pras.

W ramach “Europejskiego tygodnia odkrywania cmentarzy” Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza na spacer po starym cmentarzu Podgórskim w sobotę, 3.06.2017 godz. 18.00. Zbiórka przed bramą starego cmentarza Podgórskiego (róg Limanowskiego i Powstańców Śląskich). Oprowadza Adam Sasinowski.

Poznamy historię najstarszego komunalnego cmentarza na terenie obecnego Krakowa oraz losy ludzi, którzy zostali tam pochowani.

Stary Cmentarz Podgórski został założony wkrótce po powstaniu miasta Podgórza (najpewniej pomiędzy 1786 i 1792). Kilkakrotnie powiększany zajmował powierzchnię półtora hektara.

Spoczęło no nim wiele osób na trwale wpisanych w historię i kulturę Polski: Edward Dembowski – przywódca Powstania Krakowskiego z 1846 roku, Wojciech Bednarski – nauczyciel i społecznik, twórca parku nazwanego jego imieniem, Jordan Stoyowski – tłumacz uważany za twórcę polskiego języka prawniczego, Wojciech Eljasz-Radzikowski, malarz religijny oraz jego syn Władysław, znany rzeźbiarz, autor m.in. rzeźby orła na Bramie Floriańskiej. W nieznanym miejscu pochowany jest Aleksander Kotsis, malarz pejzaży i scen z życia ludu krakowskiego i podhalańskiego. W najdalszej części cmentarza znajdują się grobowce honorowych obywateli i prezydentów Podgórza: Emila Serkowskiego, Ferdynanda Seeling-de-Sauenfelsa, Józefa Chrystiana Zolla.
W czasach II wojny światowej oraz w latach 1970 został zmniejszony, do dziś przetrwała tylko jego niewielka część.

***
“Europejski tydzień odkrywania cmentarzy” jest jedną z inicjatyw Association of Significant Cemeteries in Europe (ASCE) – stowarzyszenia powstałego w Bolonii w listopadzie 2001 r., które jest siecią zrzeszającą publiczne i prywatne organizacje sprawujące opiekę nad cmentarzami pojmowanymi jako wartości historyczne i artystyczne. Członkami stowarzyszenia są rady miejskie, zarządy cmentarzy, departamenty ochrony dziedzictwa kulturowego, uniwersytety, stowarzyszenia kulturalne, rady kościelne i organizacje miłośników cmentarzy z kilkunastu państw Europy. Stowarzyszenie zrzesza kilkadziesiąt europejskich cmentarzy, w Polsce są to stary i nowy cmentarz Podgórski oraz warszawskie Powązki.
W 2010 Rada Europy zatwierdziła „Szlak Europejskich Cmentarzy”, który obejmuje obecnie 63 cmentarze, w 50 miastach położonych w 20 europejskich krajach, w tym jako jedyne w Polsce – stary i nowy cmentarz Podgórski, zgłoszone przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL. Więcej na oficjalnej stronie szlaku www.cemeteriesroute.eu.

Stowarzyszenie PODGORZE.PL po raz dziewiąty organizuje spacer w ramach “Europejskiego tygodnia odkrywania cmentarzy”.

Oceń treść:
;