Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Aktywnie

 fot. Archiwum KSM Archidiecezji Krakowskiej. Ogólnopolska Spartakiada Zimowa KSM 2017.

Przez całą sobotę 18 lutego w Koninkach trwała VII Ogólnopolska Spartakiada Zimowa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W rywalizacji wzięło udział 150 osób.

Pomimo, iż deszczowa atmosfera dominowała w większości Małopolski, na miejscu rywalizacji w Koninkach zawodników powitała zimowa aura i obfite opady śniegu. Zawody jak zwykle rozpoczęła modlitwa.

Jako pierwsze zjeżdżały dzieci w wieku do lat 12 – w tej kategorii wzięło udział 30 uczestników. Następnie rywalizowały nastolatki w wieku do 16 lat.. „Była super atmosfera i świetnie się bawiłam. Można tu poznać dużo ludzi i zdobyć fajne nagrody, ale też poprzez nawiązania do hasła nauczyć się czegoś nowego” - podkreśliła Ania Wilk, która pierwszy raz wzięła udział w wydarzeniu.

Później stok zdominowali zawodnicy kategorii slalom gigant zarówno na nartach, jak i na snowboardzie, po którym rozpoczęła się coroczna perełka turnieju – konkurencja dla osób duchownych. Od trzech lat najwyższy stopień w tej kategorii podium zajmuje ks. Mirosław Lenart.

Kapłan namawia i uczy też jazdy na nartach innych. Dzięki temu na drugim stopniu podium stanął jego narciarski uczeń ks. Sebastian Kowalczyk. „Myślę, że młodzi powinni się tego uczyć, że raz się wygrywa, raz się przegrywa. I w tych dzisiejszych czasach, gdzie młodzież dużo czasu spędza przed komputerem, telewizorem to jest naprawdę taka fajna alternatywa na wypoczynek” – przyznał.

Ostatnią konkurencją był zjazd na „byle czym”, w której trzeba było się wykazać największą kreatywnością w przygotowaniu pojazdu do jazdy po śniegu. KSM Balice trwając w zwycięskiej passie, pokonał rywali i okazał się również i w tym roku zwycięzcą. „To była nasza piąta spartakiada. Tym razem wymyśliliśmy pewnego rodzaju performance, ponieważ mieliśmy pojazd – oko Pana Boga, a wokół niego jechaliśmy na jabłuszkach, trzymając tabliczki z darami Ducha Świętego, zgodnie z hasłem Spartakiady. To był nasz wspólny pomysł i budowaliśmy nasz pojazd trzy wieczory” – opisał prezes oddziału Marta Pająk.

W międzyczasie można było również spróbować swoich sił w licznych konkursach, np. o darach Ducha Św. czy historii narciarstwa. Każdy też mógł skorzystać z poczęstunku i ciepłej herbaty. W tym roku nowością były cieszące się dużym zainteresowaniem konkurencje dla rodzin. Każda drużyna musiała wykonać kilka zadań: ulepić metrowego bałwana, rzucić śnieżkami do celu czy wziąć udział w wyścigu saneczkowym i przeciąganiu liny. „Do udziału w Spartakiadzie zachęciła nas właśnie ta konkurencja. Chcieliśmy sprawdzić nasze możliwości w rywalizacji z innymi rodzinami” – powiedziała Patrycja Śmiech, która tworzyła drużynę z rodzicami.

Wydarzenie zorganizowało KSM Archidiecezji Krakowskiej oraz Stacja Narciarska Koninki we współpracy z Miastem i Gminą Mszana Dolna oraz Gminą Niedźwiedź. Tegoroczne hasło zawodów brzmiało „Nabierzcie ducha i sięgnijcie po 7 cudów nie z tego świata”.

Oceń treść:
Źródło:
;