Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Wydarzenia: Dzień Czerwonego Kapturka

Kulturalnie

Spektakl „Hiob” na podstawie dramatu Karola Wojtyły

Scena Papieska Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza w sobotę 11 kwietnia 2015 r. o godz. 20.00 na spektakl plenerowy Lwowskiego Teatru Woskresinnia pt. „Hiob”, zrealizowany na podstawie dramatu Karola Wojtyły. Przedstawienie zaprezentowane zostanie na placu przed Kościołem Górnym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie (ul. Totus Tuus 32).

 

Widowisko artystów z Ukrainy to kolejna propozycja Sceny Papieskiej wpisująca się w nurt profesjonalny projektu, czyli prezentację form realizowanych przez zawodowych twórców, których prace odwołują się do spuścizny dramatycznej i poetyckiej Karola Wojtyły. Przedstawienie Woskresinnia to propozycja wyjątkowa: dramat młodego Wojtyły (napisany w 1940 roku)  „opowiedziany” jest językiem teatru eksperymentalnego, plastycznego, ulicznego.

Jak zapowiadają artyści, w sobotni wieczór na tle Górnego Kościoła Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie stanie sześć konstrukcji, które ożyją uruchomione odgłosami burzy. Pojawią się także postaci na szczudłach ubrane w żebracze odzienie. Ów orszak – niczym chór w tragedii greckiej - wspólnie z widownią towarzyszyć będzie Hiobowi w jego radościach i smutkach, gdy ten otrzyma tragiczną wieść o śmierci synów i córek, gdy straci całą swoją majętność.

Istniejący od 25-ciu lat na Ukrainie Lwowski Teatr Woskresinnia w oparciu o tekst Wojtyły stworzył najpierw spektakl sceniczny, by później zrealizować jego plenerową (nieco zmienioną) odsłonę. W tej drugiej propozycji artyści sięgają po widowiskowe środki teatralne, m.in. olbrzymie, poruszające się drabiny i wehikuły czy żywy ogień. Spektakl zachwyca widzów i krytykę wielofunkcyjną, symboliczną scenografią oraz kostiumami autorstwa Ally Fedoryszyny, a także przejmującą muzyką Mirona Dacko.

„Hiob” Karola Wojtyły zinterpretowany przez Jarosława Fedoryszyna podkreśla uniwersalność i ponadczasowość starotestamentowej historii. Opowiada o wyjątkowej relacji Bóg – człowiek. Bóg doświadcza człowieka, by upokorzyć szatana. Bóg jednak nie pozostawia człowieka w cierpieniu, w samotności. Nagradza tych, którzy są mu wierni. Ludzkości poświęca swego Syna - Zbawiciela. Spektakl ma pozytywne i budujące zakończenie.

Lwowski Teatr Woskresinnia powstał w 1990 roku z inicjatywy młodych aktorów, zintegrowanych wokół osoby  Jarosława Fedoryszyna. Zespół kierowany przez doświadczonego artystę, m.in. absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS-u, zyskał uznanie ukraińskiej publiczności pokazując według wypracowanej i charakterystycznej formuły dotąd nie realizowaną na Ukrainie dramaturgię światową. Teatr Woskresinnia na przestrzeni 25-ciu lat działalności prezentował autorskie spektakle w kraju, a także poza granicami uczestnicząc w wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych, m.in. we Wrocławiu, w Krakowie, Warszawie, Edynburgu, Lublanie, Archangielsku, Kairze, Bratysławie, Moskwie, Seulu, Pradze, Teheranie czy Bremie. Do uznanych przez widzów i krytyków spektakli należą, m.in. Trzy siostry Czechowa, Droga do Damaszku Strindberga, Hiob Wojtyły czy Zwiastowanie Claudela. Od 1996 roku Woskresinnia realizuje przedstawienia plenerowe. W 2010 roku Ministerstwo Kultury Ukrainy w dowód uznania osiągnięć artystycznych Zespołu nadało Teatrowi prestiżowy status teatru Akademickiego.

HIOB na podstawie dramatu Karola Wojtyły

scenariusz i reżyseria:  Jarosław Fedoryszyn (Zasłużony Działacz Kultury Ukrainy)
scenografia i kostiumy: Alla Fedoryszyna  (Zasłużona Artystka Ukrainy)
muzyka: Miron Dacko
światło: Krzysztof Dubiel
Wystąpią: Natalia Marczak, Tetiana Tkaczenko, Jarosław Fedoryszyn/Wolodymir Chuchonkin, Wołodymir Gubanow, Petro Mykytiuk, Lis Nazar, Ewgenij Pietrow, Jurij Pilipczuk, Taras Juryczko

Patronat medialny: Radio PLUS, portal Franciszkanska3.pl

Źródło:
;