Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Patriotyzm

 fot. Łukasz Kaczyński

Blisko 500 osób wzięło udział w przeglądzie pieśni wyrażających miłość do ojczyzny, który przez cały weekend odbywał się w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Krakowie. Na scenie zaprezentowała się przede wszystkim młodzież, ale nie zabrakło też przedszkolaków i seniorów.

Stefan Majerczak, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej, współorganizatora wydarzenia, podkreślił, że jest pieśń patriotyczna jest wyjątkową formą apostolskiego działania wśród dzieci i młodzieży.

- To jest wyraźna potrzeba Kościoła, państwa i społeczeństwa. Poprzez pieśń patriotyczną dokonuje się wspaniała formacja młodszym pokoleń pod każdym względem, nie tylko religijnym, ale przede wszystkim obywatelskim i wpajania potrzeby służenia innym - zaznaczył.

Z kolei Katarzyna Patalas Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, wskazała, że przegląd co roku jest wyjątkową przestrzenią spotkania pokoleń. - Śpiewa nie tylko młodzież, ale również przedszkolaki i seniorzy. Wszyscy łączą się tutaj, by wyrazić radośnie i bardzo emocjonalnie swoją miłość do ojczyzny. To wyjątkowa forma szerzenia pięknego patriotyzmu ponad podziałami - powiedziała.

W sobotę odbyły się przesłuchania, podczas których publiczność mogła usłyszeć m.in. „Ojczyzno ma” „Niepodległa Niepokorna”, „Dziewczyna z granatem” czy też „Rozkwitały pąki białych róż”. Śpiewający często podkreślali, że możliwość udziału w takich wydarzeniach to patriotyzm w praktyce.

- Te pieśni poruszają, sprawiają, że człowiek w pewien sposób przenosi się w czasie i może poczuć to, co czuli nasi bohaterowie walcząc o wolność naszej ojczyzny. To naprawdę sprawia, że człowiek wie ile znaczy niepodległość i że trzeba się zachowywać przyzwoicie na co dzień, by ją szanować - stwierdziła Julia. - Lubię śpiewać o Polsce, by moi rówieśnicy także w taki sposób, a nie tylko na lekcjach historii, mogli poznawać naszą przeszłość - dodała natomiast Natalia.

W kategorii solistów uhonorowano Jakuba Gorzkowskiego, Dawida Pacia, Julię Boronowicz, Ewę Marek, Emilię Ryś, Natalię Wójcik, Monikę Stachurę, Julię Kupiec, Oliwię Bąk oraz Katarzynę Kuczełę. Natomiast „Skrzypnianki” oraz Aleksandra Rudkowska i Wiktoria Prostak wraz z orkiestrą dętą „Przyszłość” zwyciężyły w kategorii zespołów.

W kategorii chórów laureatem został „Regnum Sonoris”, zaś w kategorii przedszkola dzieci z grup „Pszczółek” i „Sówek” z Samorządowego Przedszkola nr 33 w Krakowie. Nagrodę Grand Prix konkursu  zdobyła Klaudia Cichy. Najlepiej śpiewający otrzymali książki i puchary oraz nagrody rzeczowe.

Wydarzenie zakończy się dzisiaj. O godzinie 17:00 w krakowskim kościele MB Częstochowskiej odprawiona zostanie Msza św. w intencji ojczyzny. Tuż po niej wyróżnieni śpiewający wystąpią na koncercie finałowym.

Organizatorami festiwalu byli: Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej przy wsparciu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Parafii MB Częstochowskiej oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka. Przegląd zrealizowano przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Oceń treść:
Źródło:
;