Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Pod oknem

ministranci piłkarze fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

2 kwietnia w Myślenicach odbyły się diecezjalne eliminacje do XIX Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej o Puchar „Króluj nam Chryste”. Naszą archidiecezję w finale ogólnopolskim w Łodzi będą reprezentować ministranci z parafii MB Ostrobramskiej w Krakowie–Wieczystej i lektorzy z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Sygneczowie oraz lektorzy z parafii MB Wspomożenia Wiernych w Skawie.

 

Podczas zawodów o wejście do finału, który odbędzie się w dniach 24-25 czerwca w Łodzi, walczyły 24 drużyny – po osiem zespołów w kategoriach wiekowych: ministranci, lektorzy młodsi, lektorzy starsi. Bezpośrednio w finale zagrają także zwycięzcy zeszłorocznej edycji – lektorzy z parafii św. Joachima w Skawinkach.

Każda z grup rozpoczęła sportowe zmagania od Mszy świętej w kościele św. Franciszka z Asyżu w Myślenicach. Z racji przypadającej w tym dniu rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, zebrani po liturgii uczcili jego relikwie.

– Najwięcej radości mam z tego, że turniej cieszy się niesłabnącą popularnością, że tak wielu ministrantów i lektorów w nim uczestniczy. Dziękuję księżom, że zorganizowali te rozgrywki, że dzisiaj towarzyszą im na boisku. Dziękuję wszystkim, dzięki którym się tutaj spotykamy – mówił ks. Artur Czepiel, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

Uczestników turnieju odwiedził także bp Robert Chrząszcz. Wskazał, że ministranci i lektorzy mają za sobą wiele pracy w czasie Triduum oraz Wielkanocy, ale nie brakuje im sił do gry. Zachęcił ich również, by dzielili się radością zmartwychwstania i ucieszyli się spotkaniem oraz rywalizacją.

Pierwsze mecze rozpoczęły się już po godz. 8, dlatego najmłodsi zawodnicy również we wtorkowy poranek musieli wstać dość wcześnie. – Trudno było wstać, ale jak już się udało, to adrenalina poniosła człowieka. Dobrze się grało, mamy fajną drużynę. Takie rozgrywki są super, bo teraz moglibyśmy siedzieć w domu i się nudzić – mówił Szymon z parafii Ducha Świętego w Podstolicach, który dołączył do służby liturgicznej w zeszłym roku.

Paweł z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Sygneczowie przyznaje, że ostatnie wymagające dni i świętowanie nie wybiły ich z rytmu, ponieważ przygotowywali się do turnieju od dłuższego czasu. Choć wspólną gierkę mieli dzień przed, gdyż praktycznie każdy z chłopaków trenuje w klubie. Po pokonaniu stresu i emocjonujących karnych, drużyna pierwszy raz melduje się w finale ogólnopolskim.

Również zawodnicy z parafii Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu przygotowywali się do rozgrywek, choć przyjechali do Myślenic w okrojonym składzie. – Walczymy w każdym meczu. Nie przejmujemy się, jak gramy, tylko jaki jest efekt. Doszliśmy do finału, walczymy o pierwsze miejsce. Są emocje, mamy kibiców, którzy nas dopingują, jesteśmy bardzo wdzięczni – dzielił się Kuba.

Emocje udzielały się też opiekunom świeckim i duchownym, którzy z zaangażowaniem towarzyszyli swoim grupom. O dobrą atmosferę na hali dbali również kibice. – Emocje są takie, że ciężko usiedzieć na trybunach – przyznały mamy ministrantów z Łętowego. – Czujemy ogromną satysfakcję i lekki niedosyt, ale trzeba wyciągać wnioski z tego, co nie wyszło – dodały.

To już 18. raz, kiedy ministranci i lektorzy z archidiecezji stanęli na boisku. – Do pełnoletności turniej dojrzewał. Zaczynaliśmy bardzo skromnie, z niewielkim udziałem parafii. Informacje o meczach wysyłaliśmy pocztą, malowaliśmy kredą bramki na ścianach. Teraz w rozgrywki włącza się ponad 200 parafii, a finał diecezjalny odbywa się na profesjonalnej hali. Wszystko to, co wydarzył się od pierwszej do osiemnastej edycji, to rozwój. Tego samego można nam życzyć na kolejne lata – opowiadał ks. Jarosław Chlebda, wieloletni koordynator turnieju. Tegoroczne rozgrywki w hali widowiskowo-sportowej na Zarabiu w Myślenicach zasponsorował Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Ministrant (roczniki 2012-2016)

  • Parafia MB Ostrobramskiej w Krakowie – Wieczystej
  • Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach
  • Parafia Ducha Świętego w Podstolicach

Lektor młodszy (roczniki 2008-2011)

  • Parafia Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Sygneczowie
  • Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie
  • Parafia św. Michała Archanioła w Ostrowsku
  • Obrońcy tytułu “Mistrza Polski”: Parafia św. Joachima w Skawinkach

Lektor starszy (roczniki 2003-2007)

  • Parafia MB Wspomożenia Wiernych w Skawie
  • Parafia Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu
  • Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie
Źródło:
;