Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Małopolska

Spotkanie księgarzy z Krakowa

 fot. Tomasz Wiech

13 marca odbyło się pierwsze spotkanie księgarzy krakowskich z udziałem Wiceprezydent Magdaleny Sroki, przedstawicieli Krakowskiego Biura Festiwalowego – Operatora Programu Miasto Literatury UNESCO, Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad niepokojącym trendem zanikania księgarń – centrów kultury o ważnym znaczeniu społecznym, oraz omówili możliwości wsparcia dla księgarzy – promocyjne i administracyjne.

 

Spotkanie zgromadziło liczną reprezentację najciekawszych i najprężniej działających krakowskich księgarń. Przybyli min. przedstawiciele Lokatora, Bony, Massolitu, House of Albums, De Revolutionibus, Księgarni Pod Globusem, Głównej Księgarni Naukowej i Księgarni Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Teoretycznie ze sobą konkurują, ale w praktyce łączy ich więcej – wielka pasja do książek i troska o oddolny rozwój kultury, o miejsca gdzie fizyczny kontakt z książką i rozmowa z księgarzem-ekspertem to wciąż największe wartości.

Jak chronić i rozwijać miejsca, w których na niezobowiązującą pogawędkę ks. prof. Hellera i dr Michała Ecksteina przychodzi przeszło 100 osób, a na slajdowisku o Azji Środkowej sala pęka w szwach? W Krakowie od 2009 roku działa uchwała o zawodach chronionych. Na liście zawodów objętych prawem do preferencyjnego czynszu w ramach lokali miejskich są księgarze. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, w jaki sposób wykorzystać możliwości dawane przez uchwałę tak, by smutne historie zamknięć „Skarbnicy”, Księgarni Hetmańskiej i Księgarni w Pałacu Spiskim z powodu problemów czynszowych więcej się nie powtarzały.

Rozmawiano też o wyzwaniach w promocji autorskich księgarń – trudnościach z dostępem do ogólnopolskich mediów, o miejskich i wojewódzkich kanałach wsparcia, o przyszłości akcji „Książka i Róża” i nowym programie Instytutu Książki pt. Schwob, skierowanym min. do księgarń. Podkreślono potrzebę powołania wspólnej organizacji komunikującej problemy księgarstwa i odbywania regularnych spotkań w możliwie najszerszym gronie tak, by marka Miasta Literatury i zawarty w programie UNESCO postulat wspierania rozwoju przemysłów książki nie był pustą deklaracją, a wspólnym działaniem w trosce o czytelnictwo i czytelnika.

;