Pod oknem
Spotkanie odpowiedzialnych za diecezjalne duszpasterstwa kobiet
Praca nad projektem statutu Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet to główny temat obrad duszpasterzy kobiet i kobiet odpowiedzialnych za diecezjalne duszpasterstwa kobiet pochodzących z centralnej i południowej Polski. Spotkanie odbyło się 2 października w Krakowie.
Dr Urszula Miernik, Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego oraz przewodnicząca duszpasterstwa kobiet w Archidiecezji Krakowskiej, witając przybyłych uczestników spotkania, podkreśliła, że miesiąc październik w Krakowie szczególnie związany jest z datą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jak zaznaczyła, Jan Paweł II nazywany papieżem rodzin uczy przede wszystkim uważnego patrzenia na człowieka. W tym patrzeniu znamienne jest dostrzeżenie roli i zadania chrześcijańskich kobiet.
– Liczne wypowiedzi, w których papież wskazywał na godność kobiety, jej niezastąpioną rolę w przekazywaniu i obronie życia, jak również w humanizacji świata, zdają się koncentrować wokół pojęcia «geniusz kobiety». W Sali Okna Papieskiego, w której się znajdujemy, tak bardzo związanej z jego osobą, na nowo chcemy ten geniusz dostrzec i wnieść starania, aby nasze duszpasterstwa kobiet ukierunkowane były na całościowe dobro kobiety – mówiła Urszula Miernik.
Głównym tematem obrad odpowiedzialnych za diecezjalne duszpasterstwa kobiet pochodzących z centralnej i południowej Polski były prace nad projektem statutu Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet. Potrzeba opracowania nowego dokumentu wiąże się z nowymi wyzwaniami, jakie stają dziś przed Kościołem na polu duszpasterskiego towarzyszenia kobietom. Jak kilkakrotnie podkreślono, dokonujące się dobro przysłaniane jest dzisiaj przez krzykliwe inicjatywy, które nie tylko uderzają w godność kobiety, ale również w kondycję całych rodzin. Na spotkaniu wskazano na potrzebę obecności w nowoczesnych środkach społecznego przekazu i zauważono liczne działania, których celem jest izolacja kobiety, uczynienie jej osamotnioną.
Problem ten szerzej rozwinął ks. dr Paweł Gałuszka, duszpasterz kobiet w Archidiecezji Krakowskiej. Odwołując się do „Medytacji na temat «bezinteresownego daru»” św. Jana Pawła II wskazał, że dzisiaj mówi się o wielu wymiarach piękna kobiety, zapominając często o pięknie wyrastającym z miłości rozumianej jako uczestniczenie w zamyśle Boga dotyczącego człowieka. Odwołując się do tekstu św. Jana Pawła II, podkreślił, że „piękno jest kształtem miłości”. – Nie można tworzyć piękna, jeżeli się nie uczestniczy w tej miłości, jeżeli się nie uczestniczy w tym spojrzeniu, jakim Bóg od początku ogarnął stworzony przez siebie świat, a w tym świecie, stworzonego przez siebie człowieka – mówił ks. Paweł Gałuszka.